Skip to content
Menu
Menu

Takto odstránite kmeň stromu bez toho, aby ste ho museli vykopať. Potrebujete len niekoľko drobných

Prečítať článok

23.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/Krisana Antharith).

Kmeň vyrúbaného stromu môže v záhrade pôsobiť esteticky aj prakticky rušivo. Mnohí ľudia si jeho výrub spájajú s nutnosťou vykonať generálnu opravu pozemku alebo s vynaložením veľkého množstva peňazí. Prečítajte si tri spôsoby, ako efektívne a lacno odstrániť peň stromu zo záhrady.

Kmeň vyrúbaného stromu môže v záhrade pôsobiť esteticky aj prakticky rušivo. Mnohí ľudia si jeho výrub spájajú
Foto: shutterstock.com/Krisana Antharith

Odstraňovanie pňov stromov pomocou hnojív

Jedným zo základných spôsobov odstránenia pňa zo záhrady je použitie dusíkatých hnojív. Na tento účel ho musíme trochu vykopať a odrezať asi 3 – 5 cm pod povrchom pôdy. Potom je potrebné do kmeňa urobiť niekoľko rezov. To možno urobiť pomocou vrtáka (urobiť otvory) alebo sekery (seknúť). Do týchto miest sa nasype hnojivo, buď prírodné (žihľavový hnojivo, guáno alebo maštaľný hnoj), alebo umelé (močovina, dusičnan amónny). Pohnojený kmeň dôkladne zasypte zeminou a počkajte, kým ho osídlia huby a iné organizmy rozkladajúce drevo. Tento proces by mal byť úplne ukončený po 2 – 3 rokoch.

Najrýchlejší spôsob odstránenia kmeňa stromu

Odstránenie kmeňa stromu pomocou mycélia je oveľa rýchlejšie. Stačí si kúpiť živé mycélium (napr. žeruchu obrovskú), zmiešať ho s vodou a rozotrieť na kmeň, a potom naň položíme niekoľkocentimetrovú vrstvu lístia, lesného mulču a zeminy, aby sme zabránili strate vlhkosti. Môžeme to urobiť aj pomocou perforovanej fólie. Teraz už len musíme počkať na výsledok, t. j. na rozklad kmeňa. Celý proces by mal byť rýchlejší ako pri použití dusíkatých hnojív a odstránenie kmeňa stromu môže byť úspešné už po šiestich mesiacoch.

Na odstránenie kmeňa stromu môžete použiť aj špeciálne prípravky dostupné na trhu. Môžeme si vybrať z tých prírodnejších (napr. na báze húb), ako aj umelých.
Foto: shutterstock.com/Mongkhon Pookpun

Môžete tiež použiť špeciálny prípravok

Na odstránenie kmeňa stromu môžete použiť aj špeciálne prípravky dostupné na trhu. Môžeme si vybrať z tých prírodnejších (napr. na báze húb), ako aj umelých. Po zakúpení stačí postupovať podľa pokynov na obale. Vo väčšine prípadov prinesie použitie takýchto prípravkov očakávaný efekt za podobný čas ako použitie mycélia, ale bude to drahší proces ako napríklad použitie dusičnanu amónneho, ktorého kilogram môžeme kúpiť len za niekoľko zlotých.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Žiadny bager, žiadna lopata a žiadne problémy. Takto rýchlo odstránite kmeň po výrube stromu

Žiadne vykopávanie a devastácia záhrady. Kmeň vyrúbaného stromu už nebude predstavovať problém

The post Takto odstránite kmeň stromu bez toho, aby ste ho museli vykopať. Potrebujete len niekoľko drobných appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj