Skip to content
Menu
Menu

Takto záhradníci chránia úrodu pred nenásytnými slimákmi. Urobte to a vyhnite sa invázii škodcov

Prečítať článok

11.05.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pixabay.com/ivabalk).

Čo so slimákmi v záhrade? Slizniaky a slimáky nie sú pre záhradkárov dobrým znamením. Práve tieto mäkkýše spôsobujú najväčšie škody. Ak sa ich včas nezbavíme, naše plodiny majú mizernú šancu na prežitie. Povieme vám, ako sa s týmto problémom vysporiadať.

Odpudzovač slimákov, ktorý sa dá použiť rôznymi spôsobmi. Zabíja soľ slimáky?
Foto: pixabay.com/ivabalk

Výskyt škodcov v záhrade je jednou z najväčších obáv záhradníkov. Zbaviť sa ich zvyčajne nie je jednoduché a vždy existuje riziko, že všetko naše úsilie vynaložené na pestovanie rastlín vyjde nazmar. Našťastie, ak budeme konať rýchlo, dokážeme si poradiť s oboma problémami. V prípade slimákov sa často odporúča soľ, no nie každý vie, že sa dá využiť rôznymi spôsobmi.

Odpudzovač slimákov, ktorý sa dá použiť rôznymi spôsobmi. Zabíja soľ slimáky?

Soľ na slimáky sa považuje za najrýchlejší a najefektívnejší spôsob, ako sa zbaviť škodcov. Musíme však vedieť, že pri priamej aplikácii na mäkkýše ich jednoducho zabije. Soľ z nich absorbuje vodu, čo vedie k dehydratácii a možnej smrti. Tým vlastne ochránime našu úrodu, no nie každý bude túto metódu považovať za humánnu.

Navyše, hoci z nášho pohľadu sú slimáky škodcami, zohrávajú v ekosystéme dosť dôležitú úlohu. Jedia odumreté časti rastlín a poskytujú potravu iným živočíchom. Preto sa vždy, keď je to možné, oplatí siahnuť po menej drastických a efektívnych riešeniach.

Soľ môže úspešne pôsobiť ako odpudzovač slimákov. V tomto prípade ho stačí posypať na zem. Mäkkýše neznesú jej chuť, a tak hneď, ako ju zacítia, dajú okoliu široký priestor.

Namiesto soli môžeme pripraviť aj špeciálne postreky. Za týmto účelom nalejte 30 gramov kuchynskej soli do pol litra teplej vody a dôkladne premiešajte roztok, kým sa kryštály nerozpustia. Nastriekajte zmes okolo rastlín večer alebo skoro ráno. Tým však naše možnosti boja proti slimákom nekončia.

Slizniaky a slimáky nie sú pre záhradkárov dobrým znamením.
Foto: shutterstock/Dieter Hawlan

Škodí soľ slimákom a aj rastlinám? Táto bariéra proti slimákom je úplne bezpečná

Žiaľ, používanie soli rozsypaním alebo rozprášením na zem má určitú nevýhodu. Je pravda, že nám to pomôže vysporiadať sa so slimákmi, no samotná soľ môže mať na niektoré rastliny negatívny vplyv, najmä keď pri zálievke či daždi začne prenikať hlboko do pôdy. Preto je dobré sa tomuto vyhýbať. Ako to spraviť?

Na prípravu bariéry proti slimákom sú najlepším riešením soľné tablety, ktoré sa dajú ľahko nájsť v internetovom obchode. Okrem toho budeme potrebovať agrotextíliu, kolíky, kus plechu a tiež trochu voľného času a trpezlivosti. Agrotextíliu najskôr pripevníme na kolíky vykopané do zeme tak, aby bol materiál zakopaný do hĺbky asi 30 centimetrov. Na vrchole kolíkov inštalujeme plech alebo iný vodotesný materiál. Umiestnite pod neho tabletovanú soľ.

Plech ich ochráni pred dažďom a následným topením. Zábranu samozrejme umiestňujeme okolo záhonov, ktoré chceme chrániť. Pokiaľ sa v danom roku nestretneme s extrémnymi poveternostnými podmienkami, zábrana by mala vydržať celú sezónu.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Posypú tieto granule, aby sa zbavili slimákov. Nevedia, aké sú riziká. Proti tomuto jedu neexistuje protijed

Úraduje v noci a ničí úrodu. Vytiahnite ťažké zbrane. Zasaďte tieto rastliny a v hrôze utečie

The post Takto záhradníci chránia úrodu pred nenásytnými slimákmi. Urobte to a vyhnite sa invázii škodcov appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj