Skip to content
Menu
Menu

Tento čaj je v mnohých krajinách zakázaný. Na Slovensku si ho stále môžete kúpiť, hoci poškodzuje pečeň

Prečítať článok

17.04.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/LN team).

Tento čaj bol v mnohých krajinách zakázaný, ale na Slovensku si ho môžete kúpiť. Radšej choďte do kuchyne a skontrolujete, či ho náhodou nemáte v skrini. Pitie tohto nálevu môže poškodiť vaše zdravie.

Nepite tento čaj, pretože vám poškodí pečeň
Foto: shutterstock/LN team

Čaj je mimoriadne obľúbený nápoj. Mnohí ľudia vypijú počas dňa niekoľko pohárov, ale niektorí hľadajú rozmanitosť a siahajú po ovocných alebo bylinných nálevoch. Ukazuje sa, že existuje čaj, ktorý by sme nemali piť, a napriek tomu nebol v našej krajine zakázaný. Čo to je?

S čím pomáha kostihoj? Má mnoho prospešných vlastností, ale nemal by sa konzumovať perorálne

Kostihoj lekársky je rastlina, ktorá sa vyskytuje po celej krajine. Dorastá do výšky 100 cm a vyznačuje sa malými fialovými kvetmi. O jej prospešných vlastnostiach sa veľa hovorí, ale zdá sa, že môže viac škodiť ako pomáhať.

Kostihoj lekársky dorastá do výšky 100 cm a vyznačuje sa malými fialovými kvetmi
Foto: shutterstock.com/weha

Kostihoj sa v bylinnej medicíne používa už stovky rokov. Ako masť dobre pôsobí pri liečbe poranení kostí a kĺbov, pri rekonvalescencii po zlomeninách alebo pri bolestiach svalov. Rastlina obsahuje cenné látky ako alantoín, triesloviny a asparagín. Odporúča sa aj pri liečbe omrzlín a preležanín, má sťahujúci účinok a upokojuje podráždenie, urýchľuje hojenie rán a proces regenerácie kože. Treba však pamätať na to, že by sa mal aplikovať len zvonka a v žiadnom prípade by sa nemal užívať perorálne.

Kostihojová masť – pôsobí pri liečbe poranení kostí a kĺbov, pri rekonvalescencii po zlomeninách alebo pri bolestiach svalov
Foto: shutterstock/Sarah Biesinger

Čaj z kostihoja? Buďte opatrní, pretože by ste si mohli privodiť problémy. Niektoré krajiny zakázali jeho konzumáciu

V koreni kostihoja sa nachádza aj echimidin, lykopsamin, laziokarpin alebo N-oxid heliosupinu. Ide o látky, ktoré môžu viesť k poškodeniu pečene a čriev, a preto boli čaje z kostihoja v mnohých krajinách stiahnuté z predaja. Na Slovensku ho stále môžeme kúpiť, ale je lepšie vyhnúť sa jeho pitiu, pretože si môžeme vážne poškodiť zdravie.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Kostihojová masť pôsobí ako náplasť na kožu. Urýchľuje hojenie, zmierňuje bolesť

Presádzanie a rozmnožovanie Kostihoja koreňovými odrezkami. Ako to urobiť dobre?

The post Tento čaj je v mnohých krajinách zakázaný. Na Slovensku si ho stále môžete kúpiť, hoci poškodzuje pečeň appeared first on Vášeň v tebe.