Skip to content
Menu
Menu

Kedy zasiať cviklu? Ideálny dátum je hneď za rohom. Nenechajte si ho ujsť, pretože z obrovských hľúz nebude nič

Prečítať článok

17.04.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/Jing).

Cvikla je zelenina často pestovaná v domácich záhradách. Sú užitočné v mnohých jedlách, sú zdravé a mimoriadne chutné. Kedy zasiať repu, aby ste získali zdravú a bohatú úrodu? Vysvetľujeme, ktorý dátum je najlepší.

Kedy zasiať cviklu? Ideálny dátum je hneď za rohom.
Foto: Pixabay/Couleur

Cvikla obsahuje množstvo vitamínov a minerálov vrátane vitamínu C, horčíka, vápnika, ale aj polyfenolov a flavonoidov. Majú pomerne málo kalórií, asi 43 kcal na 100 g veľa ľudí ich pestuje ako zeleninu na večeru, ale často sa z nich vyrábajú aj liečivé šťavy. Kedy zasiať repu, aby sa rozrástla a nezhnila?

Kedy zasiať cviklu? Tento dátum je najlepší. Zaručí bohatú úrodu

Stojí za to pamätať, že táto zelenina je zasadená priamo do zeme. Semená by mali byť umiestnené 2 až 3 cm hlboko v radoch vzdialených 20 až 50 cm. S výsevom však treba chvíľu počkať, kým vonku neprídu väčšie mrazy.

Kedy zasiať cviklu? Najlepší termín bude začiatok apríla, ale pokojne ich môžete vysádzať až do polovice júna. Najlepšie budú rásť pri teplotách 15 až 18 stupňov Celzia, ale semená klíčia už od 8 stupňov Celzia.

Dôležitým prvkom je aj správne vybrané okolie. Cvikla dobre rastie spolu s cibuľou, hráškom, šalátom, reďkovkami, paradajkami a uhorkami. Zemiaky, pažítka a mrkva sú však chudobným spoločníkom tejto zeleniny, preto je lepšie vyhnúť sa výsadbe týchto rastlín vedľa seba.

Kedy zasiať cviklu?
Foto: Pixabay/beckydickinson

Kde zasadiť cviklu? Dodržiavajte tieto pravidlá a vyrastú vám skvelé hľuzy

Cvikla sa najlepšie cíti na slnečných polohách, preto ju radšej nevysádzajte do tieňa, pretože jednoducho nemusí rásť. Pôda by mala mať neutrálnu kyslosť (pH od 6,0 ​​do 7,5). Dobrým substrátom je humózna pôda, piesočnato-hlinitá a obsahujúca veľké množstvo vápnika. Neznášajú dobre sucho, preto stojí za to pamätať na pravidelnú zálievku, najmä vo fáze rastu.

Kedy zasiať cviklu?
Foto: Pixabay/Jing

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Chyby pri kosení trávnika, ktoré spôsobujú, že vyzerá nevzhľadne

Najlepšia spoločnosť pre kapustu. Hlávka bude veľká a zdravá a nebude napadnutá škodcami

The post Kedy zasiať cviklu? Ideálny dátum je hneď za rohom. Nenechajte si ho ujsť, pretože z obrovských hľúz nebude nič appeared first on Vášeň v tebe.