14.8.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Jiri Hera).
Sušené huby sú skvelým spôsobom, ako si dlhšie uchovať chuť letných mesiacov. V tejto forme ich môžete pridať do polievok alebo omáčok a dodať im jedinečnú chuť. Predtým, ako sa pustíte do sušenia svojich pokladov, je však potrebné vedieť, že nie všetky druhy sú na to vhodné.
Sušené huby môžete pridať do polievok alebo omáčok a dodať im jedinečnú chuť
Foto: shutterstock/Jiri Hera
Niektoré strácajú väčšinu svojej chuti a iné môžu dokonca uvoľňovať škodlivé látky. Našťastie je tento zoznam krátky a väčšina húb sa dá úspešne usušiť. Samozrejme, za predpokladu, že dodržíte určité pravidlá.
Tieto huby nie sú vhodné na sušenie
Niektoré druhy húb môžu byť pri sušení nebezpečné. Dokonca ani prirodzené metódy sušenia na vzduchu, ktoré zahŕňajú umiestnenie húb na povrázky alebo siete na tienistom a vzdušnom mieste, nie sú vždy účinné. Podobne aj moderné riešenia, ako sú elektrické sušičky alebo rúry, nie vždy zaručujú dobrý výsledok.
Huby pokryté klzkou šupkou a odrody, ktorých klobúk sa skladá z lupeňov by sa nemali sušiť. Kuriatka môžu byť po sušení horké a bedle mdlé. Podpňovky môžu úplne stratiť svoju chuť. Sušenie rýdzikov tiež nie je dobrý nápad kvôli vysokému obsahu bielkovín, ktoré sa rozkladajú a môžu sa stať toxickými. Niektoré odrody, ako napríklad masliaky, si pred sušením vyžadujú odstránenie šupky.
Samozrejme, nesušíme ani staré, zhnité huby alebo huby, o ktorých máme akékoľvek pochybnosti.
Najlepšie druhy húb na sušenie
Na sušenie sa najlepšie hodia hríby, kozáky, suchohríby, smrčok jedlý, pretože si aj po spracovaní zachovávajú svoju chuť. Takisto sa oplatí vyberať huby s veľkými plodnicami, pretože sa počas sušenia výrazne zmenšujú.
Jedným z bežných spôsobov sušenia húb je použitie rúry
Foto: shutterstock.com/cynoclub
Ako sa sušia huby?
Pred sušením je potrebné huby dôkladne očistiť, ale nie umyť. Na odstránenie nečistôt môžete použiť mäkkú handričku. Je dôležité, aby boli huby úplne zdravé, bez červov a plesní. Stonky, najmä u starších exemplárov, môžu obsahovať plesne alebo červy, preto je lepšie ich nesušiť.
Jedným z bežných spôsobov sušenia húb je použitie rúry. Predhrejte ju na 50 °C, plechy vyložte papierom na pečenie, rozložte nakrájané huby a sušte približne 4 až 7 hodín.
Skladovanie sušených húb
Aby si sušené huby zachovali svoju chuť, je potrebné ich správne skladovať. Najlepšie je umiestniť ich do vzduchotesnej sklenenej nádoby, napríklad pohára s gumičkou, a skladovať ich na tmavom mieste.
Kovové vzduchotesné nádoby sú tiež dobrou voľbou, pretože účinne chránia huby pred svetlom. Dobre poslúžia aj papierové vrecká, ak ich správne ochránite pred prípadnými škodcami.
Skladovanie v látkových vreckách sa neodporúča, pretože nie sú vzduchotesné, čo podporuje prevzdušňovanie húb a umožňuje prístup potravinovým moliam.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
Ako sušiť huby, aby si zachovali svoju jedinečnú chuť a vôňu? Prečítajte si naše rady
Kuriatka sa takto najlepšie očistia od piesku. Zabudnite na vodu so soľou
The post Tieto huby by sa nemali sušiť. Stratia svoje vlastnosti a môžu byť škodlivé appeared first on Vášeň v tebe.