Skip to content
Menu
Menu

Tieto nápoje vám pomôžu zaspať. Vypite večer pohár a užite si dobrý spánok

Prečítať článok

19.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Vitaliya).

Zdravý a hlboký spánok je mimoriadne dôležitým aspektom nášho života, o ktorý sa oplatí starať. Preto ak trpíte nespavosťou, ste večer nadmerne stimulovaní, máte nával myšlienok a máte problémy so zaspávaním, zistite, ako to napraviť. Vďaka týmto nápojom sa večer rýchlo uvoľníte a upadnete do hlbokého spánku. Pripravte si ich a užite si kvalitný spánok.

Zdravý a hlboký spánok je mimoriadne dôležitým aspektom nášho života, o ktorý sa oplatí starať.
Foto: shutterstock/Vitaliya

O zdravý spánok sa oplatí starať. Umožňuje nášmu telu zregenerovať sa a oddýchnuť si pred ďalším dňom. Aby bol účinný, je dôležité starať sa o jeho kvalitu. Často nestačí len správna strava a zdravé návyky. Aby sme si uľahčili zaspávanie, môžeme si pred spaním pripraviť nápoje, ktoré uvoľňujú a prispievajú k účinnému odpočinku. Zistite, ako ich pripraviť.

Čo piť na noc, aby ste sa dobre vyspali?

Ukázalo sa, že v mnohých prípadoch vám pri zaspávaní pomôže obyčajný pohár vody. Dehydrovanému organizmu sa môže ťažko zaspávať a odpočinok nebude pre telo regeneračný. Z tohto dôvodu je dôležité dbať na správnu hydratáciu organizmu, aby sme si mohli byť istí, že činnosť nášho tela nebude narušená. Voda nám môže pomôcť regulovať telesnú teplotu, čo je v procese zaspávania kľúčové. Pomôže nám tiež vyhnúť sa nepríjemným pocitom suchého hrdla.

So zaspávaním môžu pomôcť aj bylinkové nálevy. Najobľúbenejším z nich je nálev z medovky, ktorá je známa svojimi upokojujúcimi vlastnosťami. Málokto si však uvedomuje, že uvoľnenie a oddych možno dosiahnuť aj pitím nálevu z harmančeka, valeriánu a chmeľových šišiek. Dobre fungujú aj zmesi týchto byliniek, ktoré sú dostupné v obchodoch a lekárňach. Pri ich varení nezabudnite bylinky zaliať vriacou vodou. Príliš horúca voda môže nálev pripraviť o cenné živiny. Dbajte na to, aby sa jej teplota pohybovala medzi 80 a 90 stupňami Celzia.

Aký nápoj vám pomáha zaspať?

Na zdravý spánok sa často odporúča piť teplé mlieko. Bude ešte účinnejšie, ak sa rozhodnete pridať doň korenie, napríklad škoricu, muškátový oriešok, kardamón, zázvor, korenie a dokonca aj levanduľu. V malom hrnci jednoducho uvarte pohár mlieka s korením a čajovou lyžičkou vyčisteného masla. Tento mastný a aromatický odvar nás zahreje a pomôže nám zaspať. Ak vám intenzívna chuť korenín nevyhovuje, môžete mlieko osladiť trochou medu.

Ak nechcete piť nič teplé, môžete staviť aj na lahodný a aromatický čerešňový džús. Ukázalo sa, že obsahuje významné množstvo melatonínu, hormónu spánku. Oplatí sa pripraviť si ju sám, aby ste sa vyhli pridávaniu zbytočných prísad, ako sú arómy a cukor. Môžeme ju vylisovať z čerstvých alebo mrazených čerešní. Stačí večer vypiť pohár šťavy a užiť si pokojný spánok.

Treba si uvedomiť, že nápoje nám môžu nielen pomôcť zaspať, ale môžu aj brániť účinnému odpočinku.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Pixabay/kaicho20

Čo je lepšie nepiť večer?

Treba si uvedomiť, že nápoje nám môžu nielen pomôcť zaspať, ale môžu aj brániť účinnému odpočinku. Pred spaním je lepšie vyhnúť sa perlivým nápojom, ktoré obsahujú kofeín a veľké množstvo cukru. Ich požitie do šiestich hodín pred spaním môže drasticky zhoršiť kvalitu spánku a zaspávanie.

Pred spaním je tiež dobré vyradiť alkoholické nápoje. Alkohol nám údajne len uľahčuje zaspávanie. V skutočnosti však výrazne skracuje fázu REM a spôsobuje poruchy spánkového cyklu a dokonca viacnásobné prebudenia. Zhoršuje celkovú kvalitu spánku a môže spôsobiť, že sa budíme unavení.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Celý život nesprávne vylievame mlieko z kartónu. Tu je návod, ako by sa to malo robiť

Existuje spôsob, ako si dokonale zdriemnuť! Dodržujte správne poradie a zobudíte sa ako nový človek

The post Tieto nápoje vám pomôžu zaspať. Vypite večer pohár a užite si dobrý spánok appeared first on Vášeň v tebe.