Skip to content
Menu
Menu

Tieto rastliny sa rady „opaľujú“. Nezľaknú sa tepla ani silného slnka. Budú vás tešiť celé leto

Prečítať článok

14.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kabar).

Zatiaľ čo väčšina obľúbených rastlín nemôže byť vystavená plnému slnku, iné „slnečné kúpele“ skutočne milujú. Horúce slnečné lúče nespália ich listy, ale len ich povzbudia k tomu, aby nasadili nové kvety. Sú nielen krásne, ale aj nenáročné na pestovanie.

Láskavec kvitne od júla do septembra dlhými chvosty karmínovočervenej farby.
Foto: shutterstock/Kabar

Jar je v plnom prúde a počasie sa každým dňom zlepšuje. V mnohých častiach krajiny teplomery nedávno ukazovali až 25 stupňov Celzia a slnko nádherne hrialo. Hoci sa to môže zdať ako ideálne podmienky na pestovanie rastlín v záhrade, mnohé druhy takéto teplo neznášajú. Vystavenie priamemu slnečnému žiareniu ich môže spáliť, čo spôsobí ich úhyn alebo úplnú smrť. Existujú však niektoré kvety, ktoré sa rady „opaľujú“ na slnku a pri vysokých teplotách sa im darí veľmi dobre. Pozrite sa, ktoré z nich sa oplatí vysadiť vo vašej záhrade.

Čo zasadiť na plnom slnku? Tieto druhy prežijú horúčavy

Zatiaľ čo niektorí majitelia záhrad bojujú s neustálym tieňom, chladom a prievanom, iní majitelia pozemkov si môžu užívať plné slnko takmer celý deň. Môže sa to zdať ako obrovské privilégium, ale v skutočnosti sa mnohé rastliny v takomto teple unavia. Existujú však druhy, ktorým sa v slnečných záhradách darí. Medzi ne patria napr:

Láskavec – známy aj ako amarant, farebná kvetina s bujným vzrastom a mimoriadne dekoratívnymi listami. Táto exotická rastlina pochádza z Južnej Ameriky, takže jej nevadí slnko a teplo, ktoré sa na ňu valí z oblohy. V júli prináša tmavočervené kvety, ktoré s ňou zostávajú až do jesene.

Kleoma tŕnitá, všeobecne známa ako „pavúčia kvetina“, sa vyznačuje pôsobivými kvetmi, ktoré sa sfarbujú do bielej, ružovej alebo fialovej farby. Má rozprestierajúce sa listy a dlhé tuhé „stopky“, na ktorých vyrastajú malé cípy.

Kleoma tŕnitá je vyššia jednoročná rastlina, ktorá je pôvodom z Južnej Ameriky.
Foto: shutterstock/Thongseedary

Ktoré trvalky sú vhodné na slnečné miesto? Tieto druhy majú rady teplo

Ak chcete dodať svojej záhrade trochu exotický vzhľad, vysádzajte rastliny zo vzdialených kútov našej planéty. Budú nielen krásne, ale dokonale odolajú aj ostrým slnečným lúčom. Patria medzi ne napr:

Krasuľka– je jednoročná trvalka nenáročná na údržbu, ktorá bohato kvitne počas celej sezóny. Vytvára fialovo-ružové kvety, ktoré do záhrady lákajú včely a motýle.

Plamenník– podobne ako amarant patrí do čeľade amarantovitých, ale jej kvety sú veľmi odlišné. Rastlina v lete vytvára guľovité alebo kužeľovité kvety, ktoré kvitnú pestrofarebne.

Povojník purpurový – je druh dlhej liany, navyše zdobený jemnými fialovými kvetmi. Intenzívne kvitne od júla do októbra a na prudkom slnku sa cíti dokonale. Bude sa krásne vynímať na plote alebo na terase.

Povojník má rád slnečné miesto alebo polotieň, rastie dobre v každej teplej a dostatočne vlhkej pôde.
Foto: shutterstock/CoinUp

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Kvety, ktoré kvitnú celé leto. Vysaďte ich do záhrady, budú vás tešiť farbami až do jesene

Kedy vysadiť surfínie na balkón? Čoskoro príde najlepší dátum. Kvitnú až do októbra

The post Tieto rastliny sa rady „opaľujú“. Nezľaknú sa tepla ani silného slnka. Budú vás tešiť celé leto appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj