Skip to content
Menu
Menu

Tradeskancia: odrody sa líšia nielen farbou. Ako sa staráte o tradeskanciu?

Prečítať článok

18.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Oat_Natchawal).

Tradeskancia: odrody tejto rastliny nájdete v mnohých domácnostiach. Obľúbenosť tradeskancie je spôsobená najmä jej dekoratívnymi listami, ale aj jednoduchosťou pestovania. Ak hľadáte peknú, ľahko pestovateľnú rastlinu s rýchlym rastom, tradeskancia môže byť ideálnou voľbou.

Tradeskancia je medzi izbovými rastlinami rozpoznateľná na prvý pohľad.
Foto: shutterstock/Oat_Natchawal

Tradeskancia: odrody rastliny pochádzajúce z Ameriky

Tradeskancia: odrody tejto rastliny môžu osloviť väčšinu ľudí, ktorí majú radi zeleň v domácnosti. Pochádza z Južnej Ameriky. Vyznačuje sa mimoriadne atraktívnym sfarbením listov. Dorastá do výšky približne 30 cm a ak sa pestuje ako previsnutá rastlina, môže mať konáre dlhé až 100 cm. Medzi najobľúbenejšie odrody patria:

tradeskancia Nanouk – má intenzívne fialovú spodnú stranu listov s ružovými a zelenými pruhmi;

tradeskancia Tiama – má biele a zelené listy;

tradeskancia záhradná – najčastejšie sa vyskytuje v záhradách, má zelené listy, ktoré sa môžu zatvárať a otvárať v závislosti od intenzity svetla;

tradeskancia bledá – považuje sa za veľmi dekoratívnu s nezvyčajnými fialovými listami a stonkami.

Tradeskancia – pestovanie doma je celkom jednoduché

Veľmi peknou a bežnou rastlinou v domácnostiach aj v záhradách je tradeskancia. Jej pestovanie nie je zložité, čo je asi dobrá správa pre ľudí, ktorí nemajú ruku a trpezlivosť na kvety, ale chcú mať doma okrasné rastliny.

Tradeskancie by sa mali vysádzať do univerzálnej pôdy. Je dôležité, aby bol substrát, v ktorom rastie, priepustný. Na dno kvetináča dajte drenáž (napr. keramzit), aby sa v ňom nehromadila voda. Táto rastlina nemá veľmi rada vodu na listoch. Preto buďte pri jej zalievaní opatrní a vodu na listy nevylievajte. Tie by sa tiež nemali dotýkať mokrej pôdy. Substrát by mal byť vlhký, ale ak to s polievaním preženiete a v tanieriku sa nahromadí voda, vylejte ju. Tradeskancia nemá rada ani kropenie. Rastlinu je dobré z času na čas prihnojiť prípravkom do kvetináčov.

Rastlina pochádza z tropických oblastí Mexika, preto jej vyhovuje vyššia vzdušná vlhkosť.
Foto: shutterstock/nnattalli

Tradeskancia – rozmnožovanie rastlín

Rozmnožovanie tradeskancie je dôležitá záležitosť, najmä keď jedna rastlina bujne rastie a my by sme ich chceli mať doma viac, alebo keď sa o ňu chceme podeliť s niekým iným. Veď mnoho ľudí má rado tradeskanciu. Rozmnožovanie nie je zložité. Ostrým nožom, nožnicami alebo záhradníckymi nožnicami odstrihneme výhonok s rastovým koncom. Dĺžka odrezanej časti závisí od veľkosti rastliny. Potom odlúpnite spodné listy tak, aby bola vo vode ponorená len práve odlúpnutá časť. Listy by sa nemali dotýkať vody. Tieto vetvičky umiestnite do nádoby s vodou, napríklad do pohára. Keď vyklíčia korene, mali by sa vložiť do pôdy – najlepšie univerzálnej pôdy. Nezabudnite vyložiť dno nádoby niečím, čo zabezpečí odvodnenie, odtok vody.

Tradeskancia a kvet? Kvitne táto rastlina?

Áno – má drobné kvety. Tradeskancia a kvety, ktoré sa na nej môžu objaviť, závisia od odrody. Každá má totiž trochu iné kvitnutie. Rastlina bude prekvitať, ak jej poskytnete všetko, čo potrebuje k správnemu rastu.

Tradescantia Zebra. Ako vyzerá?

Tradescantia Zebra je jednou z odrôd tradeskancie. Od svojich „sestier“ sa trochu líši tým, že má v porovnaní s nimi pomerne veľké listy. Jej stonky môžu dosahovať dĺžku až jeden meter. Jemné, trblietavé listy s fialovým odtieňom sú veľmi dekoratívne a krásne vyzerajú, keď sú vztýčené. Jej pestovanie a rozmnožovanie je rovnako jednoduché ako u ostatných tradeskancií.

Tradescantia zebrina je charakteristická svojim ťahavým rastom a kresbou na tmavých listoch v podobe dvoch striebristých pásikov.
Foto: shutterstock/jamaludinyusuppp

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Aplikujte tak, aby sa vytvorila húština listov. Tradeskancia bude plodná ako vždy

Krásne a neprehliadnuteľné! TOP balkónové kvety, ktoré očaria každého

The post Tradeskancia: odrody sa líšia nielen farbou. Ako sa staráte o tradeskanciu? appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj