10.8.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Ground Picture).
Olej je nielen jedným z najstarších známych olejov, ale aj jedným z prvých kozmetických prípravkov. Je bohatý na mastné kyseliny a mnohé cenné vitamíny a živiny a už po stáročia sa používa na starostlivosť o tvár, telo a vlasy. Aké sú jeho vlastnosti a ktorú kozmetiku s olivovým olejom v zložení sa oplatí vyskúšať?
Je olej vhodný pre pokožku? Akú kozmetiku používať na redukciu vrások?
Foto: shutterstock/Ground Picture
Olivový olej – tekuté zlato
Olivový olej sa už po stáročia používa nielen na kulinárske účely, ale aj ako kozmetický výrobok. Už starí Gréci a Rimania poznali jeho výnimočné vlastnosti a mnohostranné využitie, preto ho často nazývali „tekuté zlato“. Používali ho na starostlivosť o pleť, natieranie tela a nanášanie na vlasy. Často sa používal aj pri náboženských obradoch a niektoré druhy oleja mohli byť také cenné, že sa používali ako mena.
Olivový olej sa získava z plodov vždyzelených olivovníkov, ktoré prirodzene rastú v teplých oblastiach južnej Európy, Blízkeho východu alebo západnej Ázie.
Olivy sa zvyčajne zbierajú na jeseň a potom sa začína proces lisovania – spolu s kôstkami a získava sa z nich olej. Jeho chemické zloženie sa môže líšiť v závislosti od toho, kde olivy rástli, kedy sa zbierali, ako sa skladovali a ako sa už vyrobený olej balil.
Jednou z najdôležitejších vecí, na ktoré musia ľudia zapojení do výroby oleja dbať, je, aby sa v každej fáze lisovania a potom počas skladovania udržiavala správna teplota, ktorá by sa mala pohybovať medzi 27 a 32 stupňami Celzia. V opačnom prípade olej stratí svoje cenné vlastnosti a chuť.
Pri kúpe olivového oleja lisovaného za studena sa odporúča vybrať si ten, ktorý má horkú chuť a výraznú, zreteľnú a silne špecifickú vôňu, mierne žltej alebo zelenej farby. Najkvalitnejšie oleje sa vyrábajú v Grécku, Taliansku a Španielsku.
Olivový olej sa už po stáročia používa nielen na kulinárske účely, ale aj ako kozmetický výrobok.
Foto: pexels.com/Pixabay
Vlastnosti olivového oleja
Olivový olej má mimoriadne bohaté zloženie, preto je jeho využitie v kozmetickej starostlivosti také široké. Nájdeme v ňom najmä nenasýtené mastné kyseliny – olejovú, linolovú a linolenovú, vitamíny: A, B, C, D, K, F a E, skvalén, polyfenoly, steroly, vápnik a draslík.
Medzi najdôležitejšie vlastnosti oleja môžeme zaradiť jeho pôsobenie:
proti starnutiu a proti vráskam
spevňujúce
omladzujúce
hydratačné
lubrikačné
vyhladzujúce
zmäkčujúce
obnovujúce
čistiace
antioxidačné
Olivový olej v starostlivosti o tvár
Olivový olej je vhodný aj pre veľmi náročnú, precitlivenú a alergickú pokožku.
Foto: shutterstock/AXL
Olivový olej sa skladá z 99 % z lipidov, ktorých zloženie je veľmi podobné zloženiu pokožky. Preto sa pod jeho vplyvom pokožka vyhladzuje, hydratuje a obnovujú sa nedostatky hydrolipidického filmu.
Vďaka svojim vlastnostiam (ako sú hydratačné, regeneračné a antioxidačné) je olej vhodný na boj proti príznakom starnutia pleti, ako sú vrásky, strata pevnosti a zmena farby. Výborne ju tiež chráni pred poškodením voľnými radikálmi.
Často sa odporúča ľuďom, ktorí bojujú napríklad s akné alebo atopickou dermatitídou, pretože jeho protizápalové a antibakteriálne vlastnosti zmierňujú zápaly a zabraňujú vzniku nových.
Olivový olej je vhodný aj pre veľmi náročnú, precitlivenú a alergickú pokožku. Viditeľne znižuje pretrvávanie takých ťažkostí, ako je svrbenie alebo začervenanie, a zabraňuje podráždeniu.
Môžeme ho používať nielen ako prvok obohacujúci našu doterajšiu starostlivosť. Olivový olej môžeme použiť aj ako očné sérum, kondicionér na riasy a obočie, odličovač a v kombinácii s medom ako regeneračnú masku na pery.
Starostlivosť o telo s olivovým olejom
Olej je vynikajúcim kozmetickým prostriedkom nielen na starostlivosť o pokožku tváre, ale aj celého tela. Okrem mnohých výrobkov s jeho obsahom, ako sú krémy, pleťové mlieka a mydlá, ktoré ľahko nájdete v drogériách, možno olivový olej použiť aj na prípravu domácich prípravkov na starostlivosť.
Olej dobre pôsobí ako:
telový peeling – olej zmiešaný s hrubou soľou, trstinovým cukrom alebo kávovou usadeninou sa premení na prírodný peeling, ktorý dôkladne odstráni odumretú pokožku
olej do kúpeľa – olej pridaný do kúpeľa hydratuje a vyživuje pokožku
ošetrenie suchých rúk a nôh – stačí priložiť obklad z olivového oleja a oleja zo sladkých mandlí na suché miesta, ako sú ruky, lakte, kolená a chodidlá, a o niekoľko hodín bude vaša pokožka jemná, hladká a vyživená
Masážny prípravok – olivový olej sa môže používať aj ako masážny olej. Môžete doň pridať svoj obľúbený esenciálny olej a spojiť masáž s relaxačnou aromaterapiou
Olej proti striám – rýchly nárast hmotnosti alebo tehotenstvo môžu spôsobiť vznik strií. Olivový olej, ktorý obsahuje vitamín E, nenasýtené mastné kyseliny a polyfenoly, znižuje riziko vzniku strií a znižuje viditeľnosť už prítomných.
prípravok na starostlivosť o nechty – nanesením olivového oleja na ruky sa zlepší nielen stav našich nechtov, ale aj suchej, popraskanej kožičky. Možno ho nanášať na celé ruky alebo vmasírovať priamo do nechtovej platničky a kožičky.
Olivový olej dobre funguje ako masážny olej.
Foto: shutterstock/DUSAN ZIDAR
Olivový olej – recept na krásne vlasy
Olivový olej je prírodný a všestranný kozmetický prípravok, ktorý vám pomôže starať sa aj o stav vašich vlasov. Je vhodný najmä pre vlasy, ktoré sú
suché
poškodené
veľmi porézne
krepatenie,
chýba im lesk,
oslabené,
s lupinami
Pravidelné používanie olivového oleja, napr. vo forme masky na vlasy s vaječným žĺtkom a citrónovou šťavou, urobí vaše vlasy hladké, lesklé, silné a odolné voči škodlivým vonkajším vplyvom.
Ak máte kučeravé vlasy, mali by ste používať aj olivový olej, pretože krásne zvýrazňuje prirodzené kučery a zabraňuje krepovateniu.
Redakcia Vášeň v tebe.
Súvisiace články:
V lete sa nemusím líčiť. Mám spôsoby na hladkú a žiarivú pleť
V lekárni stojí pár eur a pomôže aj tej najsuchšej pokožke!
The post Už stáročia sa používa na starostlivosť o tvár, telo a vlasy. Máte ho v kuchynskej skrinke appeared first on Vášeň v tebe.