Skip to content
Menu
Menu

Už žiadne platenie v hotovosti. Čoskoro začnú platiť nízke limity

Prečítať článok

24.06.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Kaspars Grinvalds pexels/Viktorya Sergeeva).

Aj keď sú bezhotovostné platby čoraz populárnejšie, na niektorých miestach a za niektoré položky stále musíte platiť v hotovosti. A čo viac, veľa ľudí chce mať túto možnosť aj naďalej. To však môže byť čoskoro obmedzené. Získajte informácie o budúcich limitoch platieb v hotovosti.

EÚ predstavila nové hotovostné platobné limity.
Foto: shutterstock/Kaspars Grinvalds pexels/Viktorya Sergeeva

Do 10 000 EUR. V niektorých prípadoch budete musieť preukázať dôkaz

Limit hotovostných platieb zavedený v európskej úrovni bude 10 000 EUR. Ide o maximálnu hranicu a každá krajina si bude môcť sama stanoviť nižšie prahové hodnoty.

Na Slovensku platí v súčasnosti limit na hotovostné platby vo výške 15 000 EUR. V praxi tak v autosalóne za nové auto nezaplatíte.

Druhou otázkou je zavedenie dodatočných „poistiek“ v prípade hotovostných platieb s nižšími sumami. Ide o transakcie v sumách od 3 000 EUR do 10 000 eur. V týchto situáciách budete musieť preukázať svoju totožnosť občianskym preukazom.

Hotovostné platobné limity majú sťažiť trestnú činnosť. Nepokryjú však každého

Dôležitou novinkou však je, že vyššie uvedené limity sa nebudú vzťahovať na transakcie medzi fyzickými osobami. Platiť bude limit hotovostných platieb a potreba kontroly osobných údajov:
realitné kancelárie, banky, obchodníci, finančné inštitúcie, kasína, správcovské subjekty, predajcovia luxusného tovaru.

Ešte prísnejšie predpisy budú platiť pre burzy a prevádzkovateľov kryptomenových peňaženiek. V týchto prípadoch pôjde o limit 1 000 eur. Nad túto sumu bude potrebné zákazníkov overovať a kontrolovať nimi poskytnuté informácie. Hotovostné platobné limity majú vstúpiť do platnosti od roku 2027.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Táto obľúbená príchuť lupienkov čoskoro zmizne z obchodov. EÚ rozhodla o zákaze predaja

Plynové kotly sa stanú minulosťou. Nový zákaz sa blíži, rozhodnutie padlo

The post Už žiadne platenie v hotovosti. Čoskoro začnú platiť nízke limity appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj