Skip to content
Menu
Menu

V akom čase je najlepšie piť rannú kávu, aby nám neškodila. Určite nie na prázdny žalúdok

Prečítať článok

27.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/gpointstudio).

Patríte k ľuďom, ktorí zapnú rýchlovarnú kanvicu hneď, ako otvoria oči? Ukázalo sa, že to môže spôsobiť viac škody ako úžitku a dokonca sa budete cítiť ešte viac unavení ako predtým. Pozrite sa, v akom momente je najlepšie piť kávu, aby nám skutočne pomohla.

V akom momente je najlepšie piť kávu?
Foto: shutterstock/gpointstudio

Mnohí Slováci majú problém otvoriť ráno oči bez toho, aby siahli po káve alebo čaji, ale ukazuje sa, že s týmto nápojom treba chvíľu počkať. Pre mnohých ľudí je ranný nápoj posvätným rituálom a povinnou jazdou pred odchodom do práce. Podľa odborníkov na spánok však nie je ideálne siahnuť po kofeínovom nápoji na lačný žalúdok.

Po káve zvyčajne siahame hneď po prebudení. To nie je dobrá voľba

Skutočný prínos skorého vypitia šálky kávy neexistuje. Pokiaľ ide o ideálny čas na vypitie prvej kávy, môžeme mať tendenciu siahnuť po kanvici hneď po prebudení. V ideálnom prípade by sme však mali počkať hodinu po prebudení, aby sme skutočne využili výhody lahodného nápoja.

Po prebudení nepite kávu. Budete po nej ospalí

Pitie kávy, keď je hladina kortizolu vysoká, môže zvýšiť odolnosť voči kofeínu.
Foto: shutterstock/Lifes_Sunday

Keď sa zobudíte, hladina kortizolu je najvyššia. Kortizol, ktorý sa často spája so stresom, zvyšuje úroveň bdelosti. Takže pitie kávy, keď je hladina kortizolu vysoká, môže zvýšiť odolnosť voči kofeínu. To môže viesť k tomu, že sa počas dňa budete cítiť unavene a budete sa čudovať, prečo šálka kávy nikdy nezaberie.

Ak chcete predísť problémom so spánkom, nepite pred spaním kofeín. To platí aj pre čaj

Dôležité je tiež nepiť kofeín príliš neskoro počas dňa, pretože by ste mohli mať problémy so spánkom. Neodporúča sa piť kávu alebo silný čierny čaj najmenej šesť hodín pred spaním.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Posledná káva dňa? Radšej neprekračujte tento čas

Je pitie kávy na lačný žalúdok škodlivé? Špecialisti upozorňujú na dôležitú vec

The post V akom čase je najlepšie piť rannú kávu, aby nám neškodila. Určite nie na prázdny žalúdok appeared first on Vášeň v tebe.