Skip to content
Menu
Menu

V akom čase vykonať postrek proti voškám?

Prečítať článok

1.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/FotoHelin).

Vošky sú jedny z najnásilnejších škodcov, ktorí často ničia záhrady. Ich apetít je všestranný, napádajú kvety, zeleninu, kríky a ovocné stromy. Medzi ich obľúbené ciele patria paradajky, mrkva, šalát, broskyne, maliny, ruže a kaliny. Z tohto dôvodu sa pri výskyte vošiek neoplatí riskovať. Rýchlo sa presunú na iné rastliny a poškodia nielen záhradu, ale aj úrodu. Ako sa ich však zbaviť?

Ako sa zbaviť vošiek?
Foto: shutterstock/FotoHelin

Ak na záhrade spozorujete vošky, je dôležité konať rýchlo, ale nie unáhlene. Predtým, ako sa pustíte do postreku rastlín, počkajte na správny okamih. Nerobte to, keď predpovede predpovedajú dážď, a to ani v ten istý deň, ani v nasledujúci. V opačnom prípade voda úplne zmyje použitý prípravok a celá vaša snaha bude zbytočná. Postreky aplikujte neskoro večer, keď už včely a iný užitočný hmyz nie sú v záhrade. Takto minimalizujete riziko ich poškodenia.

Aký postrek proti voškám?

Ďalším krokom v boji proti voškám je použitie účinného prostriedku. Môžete si ho pripraviť na základe odvarov zo zeleniny, kvetov a byliniek. Do hrnca dajte cesnak (nechajte ho vo vode 24 hodín), prasličku roľnú, púpavu alebo rumanček a priveďte do varu. Po vychladnutí preceďte do fľaše s rozprašovačom a ošetrite rastliny napadnuté voškami. Nielenže sa zbavíte škodcov, ale rastliny ochránite aj pred chorobami, ktoré títo malí škodcovia prenášajú. Tento prípravok môžete použiť aj ako preventívne opatrenie.

Roztok z rumančeka môžete použiť proti voškám.
Foto: shutterstock/gresei

Ďalším účinným spôsobom liečby vošiek je postrek sódou bikarbónou. Stačí zriediť 1 čajovú lyžičku v 1 litri vody a výsledný roztok nastriekať na napadnuté rastliny. Nezabudnite však túto zmes neaplikovať počas dňa. Nielen kvôli včelám, ale aj preto, že vystavená slnku môže jedlá sóda spáliť listy.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Nielen sóda a ocot dokážu zlikvidovať vošky. Hodiť sa bude aj tekutina, ktorú má každý v chladničke

Čo robiť, keď vošky napadnú kvetné puky? Použite mimoriadne účinný odvar

The post V akom čase vykonať postrek proti voškám? appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj