Skip to content
Menu
Menu

Vajcia ako liek proti vráskam? Vysvetľujeme, ako vajcia ovplyvňujú pleť

Prečítať článok

30.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Polina Tankilevitch).

Vajíčka boli kedysi vystavené kritike a obviňovali ich zo zvyšovania hladiny cholesterolu v tele. Dnes vieme, že pod krehkou škrupinou sa skrýva množstvo vitamínov a že bielkoviny, ktoré obsahujú, sa do nášho tela vstrebávajú najlepšie. A ako konzumácia vajec ovplyvňuje vzhľad a stav našej pokožky? Zložky, ktoré obsahujú, spomaľujú proces starnutia, ale nesmiete to preháňať.

Vajíčka boli kedysi vystavené kritike a obviňovali ich zo zvyšovania hladiny cholesterolu v tele.
Foto: pexels.com/Polina Tankilevitch

Sú vajcia dobré pre pleť?

Pri odpovedi na otázku, či sú vajcia dobré pre pleť, treba začať ich obsahom. A ten je veľmi podobný zloženiu mnohých kozmetických prípravkov. Vajcia obsahujú takzvané „vitamíny mladosti„, teda A a E a biotín, ako aj vitamíny skupiny B a navyše K a D. Okrem toho sa v tomto výrobku tieto vitamíny nachádzajú vo forme ALA, ktorá sa veľmi dobre vstrebáva do nášho organizmu. Táto kyselina regeneruje kožné bunky a spomaľuje účinky starnutia. Na druhej strane bielkoviny budujú ľudské telo – svaly, pokožku a kosti. Konzumácia vajec je preto veľmi prospešná pre našu pleť, rovnako ako ich používanie ako masky.

Často počúvame teóriu, že vajcia spôsobujú akné. Neexistujú však žiadne štúdie, ktoré by túto súvislosť dokazovali. Výskyt pupienkov môže byť dôsledkom potravinovej alergie. Ak teda na sebe po konzumácii vajec spozorujete takéto príznaky, budete sa musieť poradiť so svojím lekárom.

Sú vajcia dobré na vrásky?

Konzumácia vajec nielen spomaľuje proces starnutia, ale aj regeneruje pokožku. Je pružnejšia a hydratovanejšia. Znamená to menej vrások? Podľa mnohých názorov áno, hoci na túto tému existuje len málo vedeckých štúdií. Kórejskí vedci v Soule síce preukázali súvislosť medzi konzumáciou vajec a redukciou vrások, ale je potrebný ďalší výskum.

Konzumácia vajec však určite zlepší stav našej pokožky a spomalí tvorbu vrások. Vonkajšie používanie vajec vo forme masiek alebo peelingov tiež zlepší vzhľad pokožky. Stačí, ak si raz týždenne nanesiete na tvár samotný vaječný bielok. Bude mať sťahujúci účinok a zlepší vzhľad pleti. Žĺtok sa zasa dá úspešne použiť ako výživný peeling. Zmiešajte ho s cukrom a pridajte niekoľko kvapiek citróna.

Cenný obsah vajec nás núti zamyslieť sa, či je možné jesť len ich. Takáto strava však nie je najlepší nápad.
Foto: shutterstock/NP27

Načo je dobré jesť samotné vajcia? Nič dobré

Cenný obsah vajec nás núti zamyslieť sa, či je možné jesť len ich. Takáto strava však nie je najlepší nápad. Napriek ich bohatému obsahu vajcia neobsahujú vitamín C. Hoci existujú takzvané „vaječné diéty“, lekári ich dlhodobo neodporúčajú. V dôsledku vylučovacích diét môžu nášmu telu chýbať dôležité zložky, v tomto prípade nedostatok vápnika a vitamínu C. Nedostatok vlákniny tiež nepriaznivo ovplyvní tráviaci systém. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) uvádza, že zdravý človek môže zjesť v priemere 10 vajec týždenne. Všetko samozrejme závisí od individuálnych preferencií a prípadných potravinových alergií.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Túto chybu v kuchyni robíme inštinktívne. Vajcia sa rýchlejšie kazia

Praskajú vajcia pri varení? Zabudnite na zlé návyky a použite triviálne triky vrátane tohto s ihlou

The post Vajcia ako liek proti vráskam? Vysvetľujeme, ako vajcia ovplyvňujú pleť appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj