Skip to content
Menu
Menu

Žiada si váš plot o renováciu? Dodržiavajte tieto pravidlá a začne vyzerať ako nový

Prečítať článok

30.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock.com/encierro).

Natieranie dreveného plota sa nezdá byť zložitou operáciou. Ak však chceme plot správne a dômyselne ochrániť pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami, mali by sme uplatniť niekoľko základných zásad.

Natieranie dreveného plota sa nezdá byť zložitou operáciou.
Foto: shutterstock.com/encierro

Ako pripraviť drevený plot na natieranie

Náter dreveného plota sa môže mierne líšiť v závislosti od toho, či ide o úplne nový plot alebo starý, opotrebovaný a poškodený plot. V prvom prípade stačí surové drevo najprv jemne prebrúsiť jemnozrnným brúsnym papierom, pokiaľ to neurobil už výrobca plota.

Ak sa chystáme renovovať starý plot, prvým krokom je okrem iného veľmi dôkladné zbavenie sa machu, prachu a všetkých druhov iných nečistôt. Ak máte takzvanú tlakovú umývačku, môžete ju úspešne použiť na čistenie plota. Po tomto postupe by malo drevo vyschnúť.

Ďalším krokom je odstránenie starej farby z plota a prípadne aj zvyšných prípravkov, ktoré boli použité na impregnáciu dreva. Tento postup by sa mal vykonať veľmi opatrne, pretože ak chceme plot opäť správne chrániť, impregnačný prostriedok sa musí stihnúť vsiaknuť do dreva. Povrchové vrstvy z dreveného plota môžeme odstrániť napríklad pomocou orbitálnej brúsky s brúsnym papierom.

Ako chrániť drevený plot

Po riadnom obrúsení plota a jeho očistení od nečistôt je čas na prípravu izolačnej vrstvy v podobe nanesenia ochranného prostriedku na drevo. Ochranné prostriedky na drevo musia plniť svoju primárnu funkciu – zabrániť prenikaniu vody do dreva.

Vďaka tomu je drevený plot oveľa menej náchylný na hnilobu, huby a plesne. Okrem toho chráni drevo pred vysokými a nízkymi teplotami, UV žiarením alebo zásahmi drevokazného hmyzu.

Pri plánovaní aplikácie impregnačného náteru si vyberte deň s miernym slnečným svitom a vetrom.

Treba tiež pamätať na to, že okrem špecializovaných impregnačných prostriedkov sú na trhu dostupné aj prírodné ochranné oleje, ktoré sa tiež vyznačujú ochranou dreva pred prenikaním vody.

Nevýhodou olejov je, žiaľ, ich trvanlivosť, ktorá je zvyčajne nižšia ako v prípade impregnačných prostriedkov. Pri použití ochranných olejov by sme si mali uvedomiť, že takéto ošetrenie by sa malo približne po roku zopakovať, hoci to závisí od odporúčaní výrobcu takéhoto výrobku. Okrem toho by sme po použití ochranných olejov nemali nanášať vrstvy farby alebo moridla, pretože potom dochádza k chemickým reakciám nepriaznivým pre plot, pokiaľ to výrobca nepovolí.

Nevýhodou olejov je, žiaľ, ich trvanlivosť, ktorá je zvyčajne nižšia ako v prípade impregnačných prostriedkov. Pri použití ochranných olejov by sme si mali uvedomiť, že takéto ošetrenie by sa malo približne po roku zopakovať
Foto: shutterstock.com/k2photography01

Čím natrieť drevený plot?

Za predpokladu, že na drevený plot bola použitá impregnácia a nie olejovanie, je čas použiť lak alebo farbu. Lakové nátery nemajú silné krycie vlastnosti ako väčšina farieb.

Pri výbere lakovej lazúry by ste si mali uvedomiť, že drevo mierne zmení odtieň, zvyčajne na tmavší, získa aj lesk, ale nebude pripomínať lakované drevo.

Keď už hovoríme o laku, ten vám umožní úplne zmeniť farbu nášho dreveného plota podľa vašich predstáv.

Natieranie dreveného plota sa najlepšie vykonáva širokým štetcom s mäkkými štetinami, ale môžete použiť aj špongiový valček. Pri natieraní majte na pamäti počasie – nenatierajte na priamom slnku.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Kovový plot vás desí svojím vzhľadom? Jednoduchý spôsob, ako mu prinavrátiť bývalú krásu

Moja mama takto čistí záhradný nábytok. Vďaka tomu vyzerá každý rok ako nový

The post Žiada si váš plot o renováciu? Dodržiavajte tieto pravidlá a začne vyzerať ako nový appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj