Skip to content
Menu
Menu

Vinič bude prinášať šťavnaté a veľké plody. Stačí ju zalievať „energetickým kokteilom“

Prečítať článok

2.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Helissa Grundemann).

Aké je najlepšie hnojivo pre hrozno? Vinič je rastlina, ktorá na to, aby hojne rodila, potrebuje dobre pripravenú pôdu a starostlivo vybrané živiny, ktoré ovplyvňujú nielen rast a vývoj viniča, ale predovšetkým množstvo a kvalitu úrody.

Aké je najlepšie hnojivo pre hrozno?
Foto: shutterstock/Helissa Grundemann

Vinič potrebuje špeciálnu starostlivosť a správnu výživu, aby hojne plodil. Výber správnych živín prispôsobených špecifickým potrebám rastliny a typu pôdy je rozhodujúci pre jej zdravie a úrodu. Z tohto článku sa okrem iného dozviete, ako účinne hnojiť vinič, aby sa zvýšila jeho úroda a odolnosť voči chorobám.

Aké hnojivo má hrozno rado a čím posypať vinič? Objavte najlepšie metódy a prísady pre zdravý rast a bohatú úrodu

Pri amatérskom pestovaní viniča sa odporúča používať prírodné hnojivá, ktoré nielen uspokojujú výživové potreby rastlín, ale aj podporujú zdravú štruktúru pôdy a bakteriálnu flóru. Organické hnojivo aplikované každoročne v množstve približne 5 kg na meter štvorcový výborne prispieva k rozvoju viniča. Ovčí hnoj, ktorý je bohatší na živiny, je tiež výbornou voľbou, pretože ho možno aplikovať v menších množstvách.

Pre tých, ktorí nemajú prístup k prírodným hnojivám, môže byť alternatívou granulovaný hnoj dostupný v záhradkárskych obchodoch. Za zváženie stoja aj minerálne hnojivá, ako je močovina alebo dusičnan (amónny a vápno). Je však dôležité používať ich s mierou, pretože nadbytok dusíka môže spôsobiť bujný rast listov a výhonkov na úkor plodov.

Pri výbere draselného hnojiva sa oplatí pozrieť na síran draselný, ktorý je užitočný najmä na jeseň. Hnojenie fosforom je najlepšie vykonávať trojitým superfosfátom, ktorý podporuje rozvoj koreňov a kvitnutie rastlín. Pokiaľ ide o horčík, najčastejšie sa používa pri pestovaní viniča na ľahkých, piesčitých alebo ťažkých pôdach, najmä po nadmernom vápnení. Hrozno má tiež rado hotové kombinované hnojivá.

Pri amatérskom pestovaní viniča sa odporúča používať prírodné hnojivá.
Foto: shutterstock/Bob Pool

Domáce hnojivo na hrozno. Prírodné spôsoby, ako mať zdravé a šťavnaté ovocie

Pri pestovaní viniča sa oplatí venovať pozornosť prirodzeným metódam hnojenia, ktoré môžu výrazne ovplyvniť kvalitu a bohatosť úrody. Domáce živiny pripravené z jednoduchých a dostupných surovín sa ukazujú byť nielen ekologické, ale aj veľmi účinné.

Môže sa hrozno zalievať kvasnicami? Samozrejme. Roztok kvasiniek totiž pôsobí ako prirodzený stimulátor rastu. Ak ho chcete pripraviť, rozpustite 100 g čerstvých kvasiniek v 500 ml teplej vody a potom nechajte zmes týždeň na teplom mieste. Po uplynutí tejto doby je potrebné roztok ďalej zriediť pridaním 5 litrov vody. Takto pripravené hnojivo nielen urýchľuje rast viniča, ale aj zlepšuje jeho kondíciu a zvyšuje odolnosť voči chorobám. Pravidelné používanie tohto prípravku prispieva k bohatšiemu rodeniu, čoho výsledkom sú väčšie a aromatickejšie plody.

Ďalšou cennou živinou je popol, ktorý je bohatý na prvky ako draslík, fosfor, vápnik, horčík a železo, ktoré sú nevyhnutné pre zdravý rast viniča. Používanie tohto hnojiva vedie nielen k lepšej úrode, ale zlepšuje aj chuť a kvalitu ovocia. Okrem toho popol zvyšuje odolnosť rastlín voči chorobám. Zaujíma vás, ako ho pripraviť? Nie je nič jednoduchšie. Rozpustite 2 šálky popola v 10 litroch vody a nechajte pôsobiť týždeň. Potom ním zalejte vinič.

Skvelým prírodným hnojivo je popol, ktorý obsahuje draslík, fosfor, vápnik, horčík a železo.
Foto: shutterstock.com/La Huertina De Toni

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Hnojenie hrozna touto zložkou je veľkou chybou. Nebudú žiadne plody

Čím hnojiť vinič na jar? Vyberte si jedno z prírodných hnojív a bude hojne rodiť

The post Vinič bude prinášať šťavnaté a veľké plody. Stačí ju zalievať „energetickým kokteilom“ appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj