Skip to content
Menu
Menu

Vitamín D v letnom období. Fakty a mýty o slnečnom vitamíne

Prečítať článok

23.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/PK Studio).

Vitamín D je známy aj ako „slnečný vitamín“. Zohráva kľúčovú úlohu pri udržiavaní zdravia kostí, imunitného systému a mnohých ďalších telesných funkcií. V lete sme vystavení väčšiemu množstvu slnečného žiarenia. Teoreticky by to potom malo zvýšiť produkciu vitamínu D. Mnohí ľudia si kladú jeotázku, či je ešte stále potrebné jeho dopĺňanie.

Vitamín D je známy aj ako „slnečný vitamín“. Na čo slúži vitamín D?
Foto: shutterstock/PK Studio

Úloha vitamínu D. Jeho zdroje nie len zo slnka

Vitamín D je nevyhnutný pre zdravie kostí a zubov. Napomáha totiž vstrebávaniu vápnika a fosforu. Zohráva tiež kľúčovú úlohu pri fungovaní imunitného, svalového a nervového systému. Hlavným zdrojom vitamínu D sú slnečné lúče pri vystavení sa UV žiareniu. Možno ho získať aj z potravín, napríklad z mastných rýb, vajec a pečene. Vhodné sú aj doplnky stravy.

Dopĺňanie vitamínu D v lete

V lete naša pokožka produkuje viac vitamínu D. Je to vďaka väčšiemu množstvu slnečného žiarenia. Zdá sa, že v tomto období nie je preto potrebné dopĺňať tento vitamín.

V lete naša pokožka produkuje viac vitamínu D. Je to vďaka väčšiemu množstvu slnečného žiarenia.
Foto: shutterstock/Opat Suvi

Aj počas letných mesiacov môže mať mnoho ľudí nedostatok vitamínu D. Dokazujú to niektoré štúdie. Dôvody môžu byť rôzne. Často sa vyhýbame slnku. Je to napríklad zo strachu pred spálením alebo rakovinou kože. Používame krémy s UV filtrom a tie potom blokujú syntézu vitamínu D. Rozdiely v schopnosti produkovať tento vitamín sú preto u každého individuálne.

Užívanie vitamínu D pred opaľovaním

Mnohí ľudia sa tiež pýta, či môže doplnenie vitamínu D pred opaľovaním ovplyvniť účinnosť opaľovania alebo zdravie pokožky. Podľa odborníkov užívanie vitamínu D pred opaľovaním neovplyvňuje proces opaľovania. Schopnosť pokožky produkovať tento vitamín pri vystavení UV žiareniu sa nemení.

Podľa odborníkov užívanie vitamínu D pred opaľovaním neovplyvňuje proces opaľovania.
Foto: shutterstock/Fida Olga

Okrem toho môže suplementácia podporiť zdravie pokožky znížením rizika poškodenia UV žiarením. To vďaka antioxidačným vlastnostiam vitamínu D.

Mýty o vitamíne D. Týkajú sa najmä leta

Suplementácia vitamínom D nie je zložitá. Aspoň by sa to mohlo zdať. Okolo jeho príjmu vzniklo mnoho mýtov. Týkajú sa najmä letného obdobia. Mnohí ľudia im veria. V dôsledku toho si môžu poškodiť zdravie.

Suplementácia vitamínom D nie je zložitá. Aspoň by sa to mohlo zdať. Okolo jeho príjmu vzniklo mnoho mýtov.
Foto: shutterstock/Daxiao Productions

1. V lete nepotrebujete doplnky s vitamínom D. Slnko je dostatočné.

Ako už bolo spomenuté, mnohí ľudia môžu mať stále nedostatok vitamínu D. Vyhýbajú sa totiž slnku alebo používajú krémy s UV filtrom.

2. Slnečné lúče poskytujú dostatok vitamínu D.

Ani pravidelné slnenie nemusí byť dostatočné. Najmä pre ľudí s tmavšou pokožkou, starších ľudí alebo napríklad ľudí žijúcich vo vyšších zemepisných šírkach. Uhol dopadu slnečných lúčov je tam menej priaznivý.

3. Dopĺňanie vitamínu D v lete je škodlivé.

Užívanie vitamínu D podľa odporúčania lekára je bezpečné. Môže vám potom pomôcť udržať optimálnu hladinu tohto vitamínu v tele bez ohľadu na ročné obdobie.

Vitamín D v lete. Starajte sa o svoje zdravie

Leto je obdobím zvýšeného slnečného žiarenia. Nie vždy to znamená dostatočnú hladinu vitamínu D v tele. U niektorých ľudí môže byť preto potrebné jeho dopĺňanie. Najmä u tých, ktorí sa vyhýbajú slnku alebo používajú opaľovacie krémy s UV ochranou.

U niektorých ľudí môže byť potrebné jeho dopĺňanie.
Foto: shutterstock/lyalya_go

Užívanie vitamínu D pred opaľovaním preto nemá negatívny vplyv na syntézu tohto vitamínu v koži. Môže podporiť zdravie pokožky. Treba na to pamätať. Pred začatím užívania doplnkov je dôležité poradiť sa s lekárom. Dávka sa má potom prispôsobiť individuálnym potrebám organizmu.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Šesť signálov, že vám chýbajú vitamíny. Jeden z nich už môžete vidieť na svojej tvári

Na tvári uvidíte nedostatok železa. Takto sa to prejavuje

The post Vitamín D v letnom období. Fakty a mýty o slnečnom vitamíne appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj