Skip to content
Menu
Menu

Vyhadzujete šupky z cibule? A to je škoda, ešte sa vám budú hodiť. Zbierajte ich pravidelne a veľa ušetríte

Prečítať článok

18.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Signyamo).

Namiesto nákupu drahých živín pre rastliny v črepníkoch sa oplatí zvoliť domáce prostriedky, ktoré sú rovnako účinné. Väčšina ľudí zaobchádza so šupkami z cibule ako s odpadom, čo je nesprávne, pretože môžu byť stále užitočné.

Šupky z cibule sú prírodné, lacné, spoľahlivé a účinné domáce hnojivo.
Foto: shutterstock/Signyamo

Domáce spôsoby starostlivosti o rastliny fungujú dobre, nevyžadujú veľa peňazí a sú ekologické. Rastliny v črepníkoch môžu byť napadnuté mnohými chorobami, preto sa im oplatí trochu pomôcť. Toto domáce hnojivo ich nielen ochráni pred škodcami, ale aj podporí rast a zlepší kvitnutie.

Na čo sa používa odvar z cibuľových šupiek? Je to skvelá alternatíva k drahým živinám a hnojivám

Cibuľa je neoddeliteľnou súčasťou mnohých jedál, ale väčšina z nás vyhadzuje šupky do koša. A to je veľká chyba, pretože sú užitočné pri starostlivosti o rastliny. Šupky obsahujú veľké množstvo minerálnych látok vrátane fosforu, železa, draslíka, horčíka a mangánu, ako aj množstvo vitamínov C, B a E. Takáto „pochúťka“ pre rastliny v črepníkoch je skvelou alternatívou k hotovým živinám. Ako ho pripraviť?

Cibuľové hnojivo pre rastliny aj zeleninu.
Foto: shutterstock/FotoHelin Pixabay

Zozbierajte šupky z dvoch alebo troch cibúľ, potom ich zalejte litrom teplej vody, nádobu uzavrite a odložte na 24 hodín na tmavé a chladné miesto. Po 24 hodinách prelejte nálev cez sitko a zalejte rastliny. Toto hnojivo by sa malo aplikovať raz týždenne, aby sa dosiahli najlepšie výsledky.

Ako využiť cibuľové šupky v záhrade? Nevyhadzujte ich – hodia sa na kompost a nielen to

Šupky z cibule? Výživný kompost pre vašu záhradu.
Foto: shutterstock/Tatiana_Pink

Šupky sú vhodné aj na použitie v záhrade. Nielenže zlepšia štruktúru pôdy, ale odradia aj škodcov, ako sú slimáky, mravce a húsenice. Jednoducho zozbierajte šupky z niekoľkých cibúľ, potom ich rozdrvte a posypte nimi pôdu okolo rastlín. Pomôžu aj pri príprave kompostu. Pridanie šupiek urýchli proces a obohatí kompost o cenné živiny.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Väčšina ľudí ho považuje za burinu. Pritom je to super hnojivo, ktoré môžete mať zadarmo

Vynikajúce hnojivo pre vavríny. Listy budú dužinaté a zelené

The post Vyhadzujete šupky z cibule? A to je škoda, ešte sa vám budú hodiť. Zbierajte ich pravidelne a veľa ušetríte appeared first on Vášeň v tebe.