Skip to content
Menu
Menu

Zabraňuje starnutiu a chráni pred alzheimerovou chorobou. Povinné po 40-tke

Prečítať článok

13.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: pexels.com/Jane Doan).

Po 40-tke môžeme spozorovať prvé príznaky starnutia: na tvári sa objavujú vrásky, pokožka stráca pevnosť a môžu sa objaviť aj bolesti kĺbov. Najlepším spôsobom, ako sa starať o svoje zdravie a vzhľad, je strava. Zdravá, vyvážená strava bohatá na vitamíny a minerály môže výrazne oddialiť prvé príznaky starnutia. Oplatí sa siahnuť po ovocí, ktoré obsahuje veľa vitamínov a antioxidantov. Ktoré sú najlepšie? Odpovedáme.

Po 40-tke oplatí sa siahnuť po ovocí, ktoré obsahuje veľa vitamínov a antioxidantov.
Foto: pexels.com/Jane Doan

Strata kolagénu a nedostatok vitamínov

Už po 25. roku života sa v tele znižuje produkcia kolagénu, čo ovplyvňuje nielen stav pokožky, ale aj vlasov, nechtov a kĺbov. Okolo 40. roku života sa znižuje elasticita a pevnosť pokožky, prehlbujú sa vrásky a pokožka na celom tele už nie je taká pevná ako predtým.

Vitamíny a bielkoviny, ktoré sú základnými stavebnými kameňmi celého tela, sú kľúčové pre stav organizmu. Na spomalenie procesu starnutia je dôležité jesť vyváženú stravu s čerstvým ovocím a zeleninou, ktoré sú bohaté na vitamíny, antioxidanty a polyfenoly. Tie sa nachádzajú v mnohých chutných a ľahko dostupných druhoch ovocia. Čo jesť, aby ste zostali dlhšie zdraví?

Jahody spomaľujú starnutie mozgu

Konzumácia jahôd dvakrát týždenne môže oddialiť starnutie nervového systému až o 2,5 roka.
Foto: pixabay.com/Engin_Akyurt

Vždy, keď príde sezóna, mali by sme siahnuť po jahodách, ale tých, ktoré pochádzajú z overených úrod, bez pesticídov. Jahody sú močopudné – znižujú opuchy a nadúvanie spôsobené zadržiavaním vody v tele. Okrem toho obsahujú veľa vitamínu C, ktorý má antioxidačný účinok. Ten neutralizuje voľné radikály, ktoré prispievajú k vzniku rakoviny, posilňuje imunitu organizmu a znižuje zápaly.

Bola vykonaná štúdia, ktorá dokazuje, že konzumácia jahôd dvakrát týždenne môže oddialiť starnutie nervového systému až o 2,5 roka.

Čučoriedky znižujú riziko alzheimera

Pravidelná konzumácia čučoriedok znižuje pravdepodobnosť vzniku demencie.
Foto: shutterstock.com/Bukhta Yurii

Čučoriedky sú bohaté na flavonoidy, ktoré posilňujú imunitu organizmu a chránia pred infekciami a zápalmi. Okrem toho sa vyznačujú schopnosťou znižovať oxidačný stres.

Prebiehajúci výskum čučoriedok tiež potvrdzuje, že ich pravidelná konzumácia zlepšuje poznávacie schopnosti, čo následne znižuje pravdepodobnosť vzniku demencie.

Vodový melón chráni pokožku pred slnkom

Melón obsahuje lykopén, antioxidant, ktorý má ochranný účinok proti UV žiareniu.
Foto: shutterstock/ASashka

Melón je jednoznačne najlepším ovocím na horúce dni, pretože výborne hydratuje telo a pomáha tak zbaviť sa prebytočnej vody z tela. Z vnútra tiež prispieva k hydratácii pokožky.

Má nízky obsah kalórií a obsahuje aj lykopén, antioxidant, ktorý má ochranný účinok proti UV žiareniu.

Avokádo pre pokožku a mozog

Avokádo sa oplatí zaradiť do každodenného jedálnička vďaka obsahu zdravých omega 3 a 6 kyselín.
Foto: pixabay/silverstylus

Avokádo je ďalším ovocím, ktoré sa oplatí zaradiť do jedálnička po 40-tke. Obsahuje cenné kyseliny omega 3 a 6, vyživuje pokožku, zmierňuje zápaly a zabraňuje jej vysúšaniu.

Okrem toho zlúčeniny obsiahnuté v avokáde priaznivo pôsobia na činnosť mozgu, zlepšujú schopnosť zapamätania a podporujú koncentráciu. Avokádo je zdrojom zdravých tukov a výborne sa hodí do šalátov alebo ako náhrada masla na chlieb.

Kiwi omladzuje pokožku a zlepšuje stav vlasov

Kivi znižuje krvný tlak a má antiaterosklerotický účinok.
Foto: pixabay/szjeno09190

Hoci má svojich priaznivcov, ale aj odporcov – určite sa oplatí zaradiť kivi do svojho jedálnička. Je bohaté na vitamín C a vitamín E a bol preukázaný jeho vplyv na správne fungovanie kardiovaskulárneho systému. Kivi nielen znižuje krvný tlak, ale má aj antiaterosklerotický účinok. Vďaka vitamínom obsiahnutým v ovocí si pokožka dlhšie zachováva svoju hladkosť, pružnosť a správnu hydratáciu.

Červené hrozno ničí baktérie

Červené hrozno má omladzujúci a protizápalový účinok.
Foto: shutterstock/Lukas Gojda

Červené hrozno má nielen omladzujúci, ale aj protizápalový účinok a chráni telo pred vírusmi a baktériami. Resveratrol, ktorý sa v nich nachádza, zabraňuje tvorbe cholesterolových plakov, znižuje riziko vzniku krvných zrazenín a uľahčuje redukciu tuku. Bude preto dobrou voľbou pre ľudí, ktorí bojujú s nadváhou.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Detoxikácia tela – robíte to tak, aby ste si neublížili? Typy detoxikácie

Málokto po nej siahne. Zabudnutá rastlina urýchľuje metabolizmus a spaľovanie tukov

The post Zabraňuje starnutiu a chráni pred alzheimerovou chorobou. Povinné po 40-tke appeared first on Vášeň v tebe.