Skip to content
Menu
Menu

Záhradníci ju nazývajú „rastlina chudoby“. Je veľmi nebezpečná. Stačí jeden rez

Prečítať článok

7.7.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Natalia van D).

Každá krajina má svoje zvyky a každá rastlina má iné presvedčenie. Niektoré kvety sa napriek svojmu krásnemu vzhľadu netešia medzi botanickými nadšencami dobrej povesti. Dôvodom nie sú len starodávne povery, ale predovšetkým ich nebezpečné vlastnosti. Majitelia hojí, majte sa na pozore.

Prečo radšej si nevybrať hoju na pestovanie?
Foto: shutterstock/Natalia van D

Kvetiny v kvetináčoch môžu spestriť každý priestor. Počas pandémie, keď sme trávili veľa času v interiéri, vznikol akýsi trend – čím viac a zelenšie, tým lepšie. Predtým, ako sa rozhodnete priniesť si do domácnosti konkrétnu rastlinu, by však bolo rozumné oboznámiť sa s jej požiadavkami. Existujú totiž niektoré druhy, ktoré síce nevyžadujú od vás prílišnú pozornosť, ale netešia sa príliš dobrej povesti. Podľa niektorých niektoré druhy „prinášajú do domácnosti nešťastie“.

Hoja – kvet chudoby. Prečo je lepšie sa jej vyhnúť?

Hoja je kvetina pochádzajúca z juhovýchodnej Ázie. Vo svojom prirodzenom prostredí je epifytom – rastie na iných rastlinách. Na Slovensku sa pestuje najmä v kvetináčoch. Bežne je u nás možné hoju voskovú. Sladko voňajúce kvety vyzerajú, akoby boli vyrobené z vosku. Z tohto dôvodu sa rastlina často zamieňa za voskovku. Údržba a starostlivosť nie sú náročné. Stačí umiestniť kvetináč na polotienisté miesto a príliš často ho nepremiestňovať z rohu do rohu. Netreba zabúdať ani na zalievanie, hoci hoja je známa tým, že čím menej sa o ňu staráte, tým lepšie rastie.

Hoja uprednostňuje polotienisté miesta.
Foto: shutterstock/Nick Pecker

Ani obmedzený priestor v kvetináči jej nebráni v rozširovaní koreňového systému a tvorbe bujných výhonkov. Teória odvodená od starovekých predstáv uvádza, že rastlinu by ste nemali užívať, keď kvitne. Čím viac plodov uvoľní, tým väčšie nešťastie postihne domáceho. Tento druh dostal náplasť kvetu chudoby. Podľa niektorých sa to vzťahuje nielen na materiálne záležitosti, ale aj na záležitosti srdca. Akékoľvek hádky medzi partnermi sa pripisujú prítomnosti hoji v domácnosti. Zanechajme však povery, ktoré sa dedia z generácie na generáciu, a poďme k faktom. V istom zmysle môže kvetina predstavovať skutočnú hrozbu, čo je reálny dôvod na prehodnotenie jej pestovania.

Kvetina hoja – nebezpečenstvo. Rodičia detí a majitelia domácich zvierat sa musia mať na pozore

Hoci je hoja jednou z najlepších kvetín pre zábudlivcov, treba mať na pamäti aspekt, ktorý predstavuje riziko pre deti a chlpáčov. Stonky rastliny obsahujú toxickú látku podobnú mlieku. Stačí stonku jemne narezať a šťava začne vytekať. Pri kontakte s pokožkou môže viesť k popáleninám a infekciám. Preto je dôležité, aby rodičia detí a majitelia domácich zvierat nezabudli umiestniť kvetináč na miesto, kde sa malé deti nemôžu dostať do kontaktu s rastlinou. Ako sme už spomenuli, nemusíte sa obávať, že umiestnenie kvetu na ťažko prístupné miesto bude mať za následok nedostatok pravidelnej starostlivosti. Ponechaná sama na seba dokáže prežiť naozaj dlho.

Hoju umiestnite ďaleko od detí a domácich maznáčikov.
Foto: shutterstock/Sanit Fuangnakhon

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Máte problémy so spánkom? Možno máte v spálni tieto kvety

Vyzerá ako orchidea, ale radšej ju nikomu nedávajte ako darček. Nazýva sa „kvet chudoby“

The post Záhradníci ju nazývajú „rastlina chudoby“. Je veľmi nebezpečná. Stačí jeden rez appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj