Skip to content
Menu
Menu

Záhradníci túto kašu používajú s veľkým efektom. Vyrobíte ju z banánov. Je to tekuté zlato

Prečítať článok

2.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: Pixabay/sipa).

Banánová kaša je skvelé, lacné a ekologické hnojivo, ktoré môžete úspešne používať v záhrade. Vyživí kvety aj zeleninu alebo ovocné stromy a je vhodná pre mnohé črepníkové rastliny. Ako pripraviť prírodné hnojivo na báze banánov?

Ako pripraviť prírodné hnojivo na báze banánov?
Foto: Pixabay/sipa

Banány sú chutné a zdravé ovocie, ktoré sa nachádza takmer v každej kuchyni. Skôr ako sa však dostanete k chutnému stredu, musíte ich olúpať zo šupky, ktorá potom skončí v koši. To je chyba, ak máte záhradu alebo rastliny v kvetináčoch. Ukázalo sa, že banánové šupky sú skvelým produktom na výrobu hnojiva. Na čo je to dobré?

Čo možno zalievať hnojivom z banánov? Môžete ho použiť doma aj v záhrade

Hnojivo z banánových šupiek je účinným spôsobom výživy rastlín. Okrem iného obsahuje draslík a fosfor. Vďaka nemu budú vaše kvety kvitnúť ako nikdy predtým a vaša zelenina bude prekypovať plodmi. Na čo ho môžete použiť? Banánová zmes je vhodná pre:

ruže,

paprade,

hortenzie,

fuchsie,

lopatkovce,

orchidey,

dracény.

V zeleninovej a ovocnej záhrade ním posilníte:

paradajky,

papriky,

uhorky,

tekvice,

jahody,

ovocné stromy.

Ako sa vyrába hnojivo z banánov? Je to triviálne

Banánové šupky môžete použiť viacerými spôsobmi. Najobľúbenejším z nich je výroba tekutého hnojiva. Pripravte si jednu šupku a potom ju dôkladne umyte. Pre istotu ju namočte do vody so sódou bikarbónou a potom ju opláchnite. Teraz ju stačí vložiť do litrovej nádoby, zaliať teplou vodou a odložiť na 2 – 3 dni. Po uplynutí času ju sceďte, zrieďte s vodou v pomere 1:1 a použite ju na zalievanie rastlín. Ako postrek ich ochráni pred voškami.

Hnojivo z banánových šupiek chráni rastliny pred voškami.
Foto: shutterstock/johan kusuma

Ako si vyrobiť vlastné hnojivo z banánov? V tejto forme funguje najlepšie

O niečo silnejší účinok vykazuje banánová kaša. Pripravte si šupky ako predtým, potom ich nakrájajte na malé kúsky, vložte do vedra, zalejte teplou vodou a odložte na tmavé, odľahlé miesto (vydávajú charakteristický zápach), ale tentoraz na 2 týždne. Nezabudnite odvar každý deň premiešať. Keď je hotová, zrieďte ju vodou v pomere 1:10 a použite na zalievanie rastlín. Môžete si tiež pripraviť práškové hnojivo pre črepníkové rastliny. Šupku dôkladne očistite od dužiny, vysušte ju v mierne vyhriatej rúre alebo ju vystavte slnku a rozomeľte. Týmto práškom posypte svoje rastliny, presnejšie vrchnú vrstvu pôdy, v ktorej rastú. Výsledky predčia vaše najsmelšie očakávania.

O niečo silnejší účinok vykazuje banánová kaša.
Foto: shutterstock/VVVproduct

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Silážny a banánový hnoj pod ružami. Zahrabte ho do zeme, v lete vám nebudú chýbať kvety

Namiesto toho, aby som ich vyhodila, zalejem ich vodou a polievam záhony. Paradajky Vám vyrastú veľké, skoro ako bowlingové gule

The post Záhradníci túto kašu používajú s veľkým efektom. Vyrobíte ju z banánov. Je to tekuté zlato appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj