Skip to content
Menu
Menu

Záhradníci varujú: ak zanedbáte jednu úlohu, ruže sa „výrazne poškodia“

Prečítať článok

15.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/K.-U. Haessler).

V letných a skorých jesenných mesiacoch môžu ruže ohromiť svojimi pôsobivými kvetmi a nádhernou vôňou, ale odborníci tvrdia, že sa tak stane len vtedy, ak sa o kvety staráte počas obdobia vegetačného pokoja. Preto musíte teraz urobiť jednu prácu, aby ste ich udržali zdravé a krásne.

V letných a skorých jesenných mesiacoch môžu ruže ohromiť svojimi pôsobivými kvetmi a nádhernou vôňou.
Foto: shutterstock/K.-U. Haessler

Ruže sú pravdepodobne jednou z najznámejších kvetín, ktoré Slováci milujú. V letných a skorých jesenných mesiacoch dokážu svojím pôsobivým kvitnutím a výraznou vôňou premeniť aj tú najnudnejšiu záhradu na oázu pokoja. Okrem toho sa pomerne ľahko udržiavajú a dokážu prežiť aj vyčerpávajúce počasie. S príchodom jari sa musíte o kvety riadne starať.

Strihanie ruží je veľmi dôležité. Posilňuje to ich stonky a urýchľuje proces kvitnutia

Odborníci tvrdia, že je dôležité správne strihať ruže, aby si udržali budúcoročné kvety „čo najdlhšie“. Na to musia záhradníci skrátiť opotrebovanú kvetnú stonku na list s piatimi listami pomocou čistých záhradníckych nožníc. To povzbudí ružu k posilneniu stonky a dodá viac energie ďalším kvetom. Prerezávanie ruží a znižovanie ich výšky pomôže kvetom vystaveným veterným podmienkam.

Prerezávanie ruží a znižovanie ich výšky pomôže kvetom.
Foto: shutterstock/OlgaPonomarenko

Chráňte svoje ruže pred hrabošmi a krtkami. Tento lacný trik pomôže odradiť škodcov

Nezabudnite chrániť svoje ruže pred škodcami. Hraboše a krtkovia veľmi radi ničia korene ruží. Pomáha pri tom jednoduchý prostriedok priamo z našej kuchyne. Reč je o škorici a kajenskom korení. Stačí, ak ho nasypete na zem okolo ruží a zalejete vodou, a škodcovia sa záhrade vyhnú veľkým oblúkom.

Dávajte pozor na troch zamrznutých. Mrazy v máji môžu poškodiť ruže a iné rastliny

Nezabudnite zakryť ruže bližšie k 15. máju. Vtedy nastáva takzvaná studená jar, počas ktorej bývajú vaše rastliny vystavené chladu, a predsa nechcete, aby práve pučiace ruže zamrzli skôr, ako sa budete tešiť z ich kvetov. Jednoducho ich prikryte látkovým vreckom alebo vlnenou plachtou a utesnite ich v spodnej časti alebo ich zviažte šnúrkou.

Nezabudnite zakryť ruže bližšie k 15. máju.
Foto: shutterstock/Regina M art

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Plody zjedzte, ale semená si nechajte na neskôr. Takáto „siláž“ je najlepší postrek pre ruže

Výživný koktail pre ružu. Zalievajte na jar a krík vystrelí ako z praku

The post Záhradníci varujú: ak zanedbáte jednu úlohu, ruže sa „výrazne poškodia“ appeared first on Vášeň v tebe.