Skip to content
Menu
Menu

Zalievajte pivonky hnojivom za pár eúr. Poďakujú sa Vám množstvom nádherných kvetov

Prečítať článok

26.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tatyana Bakul).

Máj a jún sú ideálnym obdobím pre pivonky. Vtedy sú tieto rastliny doslova obsypané kvetmi a pohľad na ne môže byť úchvatný. Hoci sa môže zdať, že ich pestovanie nie je zložité, niekedy sa púčikom nechce dariť, takže rastlina nie je taká atraktívna, ako by ste chceli.

V čom môže byť problém ak Vám pivonka nekvitne?
Foto: shutterstock/Tatyana Bakul

V čom môže byť problém? Dôvodov, prečo pivonka nekvitne, je pomerne veľa, ale s najväčšou pravdepodobnosťou je to spôsobené zlým hnojením.

Čím by ste mali na jar hnojiť svoje pivonky

Prečo nekvitnú pivonky? Najčastejšie si za to môžete sami, pretože rastliny nedostali poriadnu dávku hnojiva. Čo však robiť, keď ste tento krok splnili a púčiky sa stále neobjavujú? Príčinou môžu byť nesprávne prísady. Pivonky potrebujú veľa sily nielen na správny rast, ale aj na kvitnutie. Tieto podmienky splníte len vtedy, ak im dodáte draslík a fosfor. Dusík je síce tiež potrebný, ale v oveľa menšom množstve. Ak je ho príliš veľa, pivonky sa sústredia na sfarbenie listov do sviežej zelenej farby a nie na tvorbu kvetov.

Hnojivá pre kvitnúce pivonky

Už vieme, že pivonka potrebuje na správnu tvorbu kvetov poriadnu dávku fosforu a draslíka. Odkiaľ tieto dva prvky získate? Môžete si kúpiť viaczložkové hnojivá dostupné v záhradkárskych obchodoch, ale môžete siahnuť aj po domácich prípravkoch, ktoré stoja len niekoľko eúr. Je načase sa o nich dozvedieť viac.

Môžete siahnuť aj po domácich prípravkoch, ktoré stoja len niekoľko eúr.
Foto: shutterstock/VVVproduct

Sú to:

Kávová usadenina – jednoducho ju nazbierajte a rozsypte priamo pod pivonky. Usadeninu môžete tiež zmiešať s vodou a touto zmesou zalievať vaše rastliny.

Kyselina citrónová – zmiešajte 10 g kyseliny citrónovej s 10 litrami vody. Potom už nezostáva nič iné, len touto zmesou zalievať pivonky.

Banán – kúsky šupky môžete zakopať v ich blízkosti alebo použiť na prípravu hnojiva.

Prečo pivonky nekvitnú

Niekedy hnojenie nestačí na to, aby pivonky bezchybne kvitli. Ak im neposkytnete správne podmienky alebo ich trápia choroby, na farebné kvety môžete zabudnúť. Najprv si skontrolujte, či vaše pivonky zalievate správne. Predovšetkým nesmú byť prelievané a voda sa nesmie dostať do kontaktu s listami. Prečo? Pretože tak rýchlo vzniká sivá pleseň a takéto rastliny sú vhodné len do koša.

Ak máte nedostatok kvetov v pivonke, vinníkom môže byť aj nedostatok slnečného svetla.
Foto: shutterstock/Kabar

Ak máte nedostatok kvetov v pivonke, vinníkom môže byť aj nedostatok slnečného svetla. Ak je záhrada väčšinu dňa v tieni, pivonka nikdy nezakvitne. Mala by rásť na svetlom a slnečnom mieste, ale zároveň chránená aj pred nárazovým vetrom.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Vaše pivonky budú krásne a bohato kvitnúť. Ako stimulovať ker na jar?

Sú to najkrajšie trvalky. Ak ich raz zasadíte, budú vás svojimi pestrými kvetmi tešiť celé roky

The post Zalievajte pivonky hnojivom za pár eúr. Poďakujú sa Vám množstvom nádherných kvetov appeared first on Vášeň v tebe.