Skip to content
Menu
Menu

Zalievate túto rastlinu? Bude to mať nepríjemné následky. Žltnutie listov je len začiatok

Prečítať článok

19.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Olenaduygu).

Zamiokulkas je rastlina, ktorú má doma veľa ľudí. Hoci nemá veľa požiadaviek, sú prípady, keď urobíme pri starostlivosti veľkú chybu. Aby rástla bujne a zdravo, dávajte pozor na to, ako ju zásobujete vodou. Pozrite si tiež, čím zamiokulkas hnojiť.

Aká chyba zamiokulkasu škodí?
Foto: shutterstock/Olenaduygu

Zamiokulkas sa zdá byť ideálnou rastlinou pre začínajúcich záhradkárov. Dobre znáša drsné podmienky, zriedkavo ju napádajú škodcovia a oku lahodí svojimi sviežimi zelenými listami. Môže sa však stať, že zožltnú a samotná rastlina prestane rásť. Čo to ovplyvňuje? Ukazuje sa, že mnohí ľudia opakujú štandardnú chybu, ktorá zamiokulkasu škodí.

Môže byť zamiokulkas príliš zalievaný vodou? Áno a vôbec to nepotrebuje, takže prestaňte

Mnohí ľudia sa rozhodnú zalievať svoje črepníkové rastliny kvôli zdravým, sviežim a krásnym listom. Neuvedomujú si však, že niektoré to vôbec nepotrebujú a navyše im to môže vážne uškodiť. To je práve prípad zamiokulkasa. Keďže sa rastlina prirodzene vyskytuje v Afrike a dobre zvláda sucho, upustite od zalievania. Jej listy veľmi dobre akumulujú vodu, takže sa nemusíte obávať, že by napriek tomu, že sa to nerobí, vyschla.

Prílišné zásobovanie vodou spôsobí žltnutie, zakrpatený rast, hnilobu listov a žiadne nové listy.
Foto: shutterstock/Yuliia Markova

Čo sa stane, ak často zalievate svoj zamiokulkas? Ukazuje sa, že prílišné zásobovanie vodou spôsobí žltnutie, zakrpatený rast, hnilobu listov a žiadne nové listy, ktoré by potešili vaše oko. Okrem toho môžu začať hniť aj korene, a to je jednoduchý spôsob, ako rastlinu zničiť.

Čím by sa mal hnojiť zamiokulkas? Domáce prostriedky pre bujný rast listov

Mnohé črepníkové rastliny potrebujú na bujný rast prísun dusíka. Ale namiesto toho, aby ste siahali po dusíkatých zmesiach zo záhradkárskeho obchodu, spoľahnite sa na želatínu z kuchynskej linky. Stojí pár drobných a účinne urýchli rast zamiokulkasa. Ako si pripravíte výživný odvar?

Zmiešajte 1 čajovú lyžičku želatíny s 200 ml teplej vody. Dôkladne premiešajte a keď tekutina vychladne, zmiešajte ju s 3 šálkami vychladnutej vody. Zalievajte približne raz za mesiac a rýchlo uvidíte, ako zamiokulkas vypúšťa nové listy a rastie. Listy budú zelenšie a korene budú vyživované.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Nevyhadzujte ju, len zalejte zamiokulkas. Lacné hnojivo udrží listy dužinaté a zelené

Nielen peniaze. Hovorí sa, že tieto rastliny priťahujú peniaze a prosperitu

The post Zalievate túto rastlinu? Bude to mať nepríjemné následky. Žltnutie listov je len začiatok appeared first on Vášeň v tebe.