Skip to content
Menu
Menu

Zamiokulkas potrebuje čistenie koreňov. Listy konečne prestanú žltnúť, nové listy budú obrovské

Prečítať článok

17.4.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/New Africa).

Zamiokulkas sa často označuje ako železná rastlina pre svoju odolnosť a relatívne nízke nároky na údržbu. To však neznamená, že vydrží všetko. Ak vaša rastlina vyzerá unavene a jej listy žltnú, pravdepodobne robíte bežné pestovateľské chyby, ktoré nepriaznivo ovplyvňujú jej rast a vývoj. Existuje však málo známy spôsob, ako pomôcť obnoviť bývalú slávu vášmu zamiokulku a stimulovať tvorbu nových listov. Stačí, ak vykonáte čistenie koreňov.

Objavte málo známy, ale účinný spôsob, ako stimulovať zamiokulky, aby pustili nové listy.
Foto: shutterstock/New Africa

Čistenie koreňov zamiokulka – krok za krokom

Okrem atraktívneho vzhľadu sa zamiokulkas vyznačuje vysokou odolnosťou voči nepriaznivým podmienkam. Hoci veľa odpustí, nie je nezničiteľný. Rastlina nemá vysoké nároky na údržbu – vykazuje odolnosť voči suchu, nevyžaduje veľa živín a nepotrebuje rez. Napriek tomu sa niekedy môže zdať, že chradne a prestáva vytvárať nové listy. Ak chcete svoj zamiokulkas opäť priviesť k životu, vykonajte účinné, ale málo známe ošetrenie – čistenie koreňov. Vďaka tomu listy rastliny prestanú žltnúť a nové listy budú napumpované. Ponúkame vám návod na čistenie koreňov zamiokuliek krok za krokom.

Zamiokulkas opatrne vyberte z kvetináča.

Z koreňového balu odstráňte starú zeminu, ale urobte to veľmi opatrne.

Začnite čistiť korene – najprv odstráňte všetky zhnité korene. Ak sú príliš pokrčené, môžete ich jemne uvoľniť, aby ste zachovali zdravý rast rastliny.

Pomocou štetca očistite koreňový bal od zvyšnej starej zeminy. Vyrežte všetky podozrivé úlomky koreňov a nechajte rastlinu približne hodinu odpočívať.

Pripravte pôdu pre sukulenty (zmiešajte 6 hrstí kompostovej zeminy, 3 hrste perlitu, 2 hrste riečneho piesku a 2 hrste dreveného alebo aktívneho uhlia).

Keď koreňový bal vyschne, presaďte zamiokulky. Nezabudnite, že kvetináč nesmie byť príliš veľký, pretože to vedie k nadmernému rastu podzemnej časti, ktorá brzdí vývoj nadzemnej časti.

Dôležitou súčasťou správnej starostlivosti o zamiokulky je drenáž na dne kvetináča. Tentoraz však tento krok vynecháte, pretože rastlinu budete zalievať zospodu, takže bude čerpať vodu cez otvory na dne kvetináča. Zamiokulkas zalievajte destilovanou vodou, ktorú nalejte do taniera (približne po 15 minútach prebytočnú vodu z taniera vylejte).

Ak chcete svoj zamiokulkas opäť priviesť k životu, vykonajte účinné, ale málo známe ošetrenie – čistenie koreňov.
Foto: shutterstock/Bondar Illia

Čo potrebuje zamiokulkas na zdravý rast?

Hoci je zamiokulkas nenáročný, aby rástol zdravo a krásne, je dôležité zabezpečiť mu správne podmienky. Najlepšie sa cíti na svetlom mieste, ale s rozptýleným svetlom. Dobre sa mu bude dariť aj na zatienených miestach, ale vtedy sa jeho stonky môžu pretiahnuť a listy budú jasne zelené. Keďže zamiokulkas si ukladá vodu v odnožiach a listoch, nevyžaduje častú zálievku. Zalievajte ho, keď vrchná vrstva substrátu vyschne. Zároveň sa oplatí dávať pozor na premokrenie, pretože nadbytok vody môže viesť k hnilobe koreňov a žltnutiu listov. Hoci zamiokulkas nie je nenásytný, z času na čas potrebuje pre svoj rast správne živiny. Stojí za to pamätať na to, že jeho listy netreba postrekovať, ale len z času na čas utrieť od prachu. Stačí sa držať týchto jednoduchých pravidiel a váš zamiokulkas bude zdravo rásť a vytvárať množstvo nových listov.

Najlepšie sa cíti na svetlom mieste, ale s rozptýleným svetlom.
Foto: shutterstock/Olenaduygu

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Nevyhadzujte ju, len zalejte zamiokulkas. Lacné hnojivo udrží listy dužinaté a zelené

Nielen peniaze. Hovorí sa, že tieto rastliny priťahujú peniaze a prosperitu

The post Zamiokulkas potrebuje čistenie koreňov. Listy konečne prestanú žltnúť, nové listy budú obrovské appeared first on Vášeň v tebe.