Skip to content
Menu
Menu

Zasaďte ho do záhrady a počkajte. Bude rásť tak bujne, akoby sa chcel dotknúť oblohy. Nebojí sa sucha

Prečítať článok

28.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/crystaldream).

Šíri sa zvonček skalničkový? Ak hľadáte rastlinu do záhrady, ktorá vytvorí koberec kvitnúcich kvetov, nemôžete byť na lepšom mieste. Pozrite sa, aké má rastlina nároky a čo robiť, aby potešila oko kvitnutím až na 4 mesiace.

Ako dlho kvitne zvonček skalničkový?
Foto: shutterstock/crystaldream

Pri hľadaní rastlín do záhrady mnoho ľudí očakáva rastliny, ktoré nepotrebujú veľa pozornosti, bujne rastú a potešia aj to najnáročnejšie oko. Ak sa práve nachádzate v takejto situácii, pozrite sa, ako vyzerá zvonček skalničkový a čo ho charakterizuje. Táto nenápadná rastlina sa môže čoskoro stať vaším záhradným favoritom.

Darí sa zvončeku skalničkovému? Vytvorí v záhrade svieži okrasný koberec

Zvonček skalničkový je okrasná trvalka, ktorá sa vyznačuje zvončekovitými kvetmi. Dorastá do výšky približne 20 cm a môže mať rôzne farby – ružovú, bielu, fialovú a modrú. Malé a zoskupené kvety môžu byť očarujúce, ale oplatí sa vedieť aj to, ako sa o nich starať. Hoci rastlina bohato kvitne a rýchlo rastie, nemá veľa požiadaviek. Čomu sa oplatí venovať pozornosť?

Poloha je dôležitá. Zvončeku sa bude dariť na mierne zatienenom a slnečnom mieste, ale bez priameho kontaktu so slnkom. Zaujímavosťou je, že rastlina je mrazuvzdorná a nevadia jej mrazy až do -23 stupňov Celzia. Čo sa týka pôdy, dobre poslúži priepustná s drenážnou vrstvou, ktorá zabezpečí dostatočný prietok vody. Dávajte pozor, aby voda nezostala v koreňoch, pretože to môže viesť k hnilobe koreňov. Aké je pH pôdy? Zvonček skalničkový nie je rozmarný, takže tomu nemusíte venovať príliš veľkú pozornosť.

Najlepšie sa mu darí v mierne vlhkej, ale dobre priepustnej pôde.
Foto: shutterstock/vittoria_vittoria

Ako dlho kvitne zvonček skalničkový? Môžete sa z neho tešiť počas väčšiny sezóny

Zvonček skalničkový sa považuje za dlho kvitnúcu rastlinu, pretože jeho kvety možno obdivovať už od júna do augusta a v niektorých prípadoch dokonca až do septembra. Aby vydržali až do tohto najneskoršieho termínu, venujte pozornosť niekoľkým postupom starostlivosti, ktoré sú veľmi jednoduché.

Predovšetkým je veľmi dôležité, aby ste počas horúceho a suchého počasia zvončeky zalievali a dbali na to, aby bola pôda mierne vlhká, ale nie mokrá (jej stav môžete skontrolovať jednoducho tak, že do nej vložíte prst). Pamätajte, že premokrenie je pre rastlinu oveľa horšie ako preschnutie a že do určitej miery dokáže prežiť aj sucho. Zbavte sa ťažkých hnojív a odstraňujte len kvitnúce kvety. Toľko pre zvonček, ktorý poteší na dlhý čas.

Zvonček skalničková sa vysádza do skaliek, skalných štrbín a suchých múrikov.
Foto: shutterstock/vero freud

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Ktoré rastliny vysádzať do tieňa? Je z čoho vyberať, zoznam druhov je pôsobivý

Najlepšie kvety na terasu. Na čo si treba dať pozor pri výbere rastlín?

The post Zasaďte ho do záhrady a počkajte. Bude rásť tak bujne, akoby sa chcel dotknúť oblohy. Nebojí sa sucha appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj