Skip to content
Menu
Menu

Zasaďte namiesto levandule. Rastie prakticky kdekoľvek a prežije sucho aj mrazy. Každý vám bude závidieť

Prečítať článok

8.5.2024 Redakcia vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Nikilev).

Má drobné fialovomodré kvety a strieborné stonky. Kvitne a vonia počas celého leta. Hoci sa v záhradách vyskytuje ešte stále zriedkavo, pomaly získava na popularite. Niet divu. Perovskia atriplicifolia je ohromujúca svojou krásou a jednoduchá pri pestovaní. Ako sa o ňu starať?

Perovskia atriplicifolia v prírode rastie od Afganistanu až po západné Himaláje a Tibet.
Foto: shutterstock/Nikilev

Levanduľa je jednou z najobľúbenejších záhradných rastlín. Poteší vás svojou úžasnou vôňou a krásnymi fialovými kvetmi usporiadanými do cípov. Ak ju z nejakého dôvodu neobľubujete, ale túžite po podobnom efekte, vyberte si perovskiu atriplicifoliu. Každý vám bude závidieť vašu sviežu záhradu.

Perovskia atriplicifolia v záhrade. Susedia zelenajú od závisti

Perovskia atriplicifolia je ľahko pestovateľná rastlina, ktorá si získava čoraz viac priaznivcov. Netrénované oko si ju môže pomýliť s populárnou levanduľou. To všetko vďaka striebristým stonkám a drobným, fialovomodrým kvetom. Skúsení však okamžite spoznajú rozdiel. Napriek tomu, ak túžite po trochu bujnom, ale sviežom a voňavom koberci, ktorý vydrží takmer všetky podmienky, oplatí sa ju vysadiť do záhrady. Určite vás poteší.

Perovskii sa dobre darí na slnečnom stanovišti v dobre priepustných pôdach, bohatých na živiny.
Foto: shutterstock/loflo69

Aké podmienky má perovskia rada? Nie veľmi náročné

Perovskia je medonosný ker, ktorý môže dosiahnuť výšku až 1,5 metra. Jej husté stonky vytvárajú krásne prelamované trsy a kvety kvitnú od júla do neskorej jesene. Strieborné vetvičky z nej robia krásnu okrasu aj v zime. Vďaka jednoduchému pestovaniu a vysokej tolerancii k chybám je vhodná aj pre začínajúcich záhradkárov. Stojí za to vedieť, že je takmer úplne odolná voči suchu, takže neuhynie, ani keď ju na chvíľu zabudnete zaliať. Nemali by jej uškodiť ani mrazy, hoci na zimu je lepšie prikrývať ju kôrou. Po jarných mrazoch sa rýchlo zotaví. Jej odolnosť je samozrejme lepšie netestovať.

Kde zasadiť perovskiu? Rastlina má rada chudobný substrát

Perovskia sa najlepšie vysádza na slnečných a relatívne suchých stanovištiach s ľahkou a priepustnou pôdou. Keďže dobre rastie aj v pôde chudobnej na živiny, je dokonca ideálna na vyplnenie prázdnych miest v záhrade, kde sa iné rastliny neuchytili. Úrodná pôda a pravidelné zalievanie môžu spôsobiť, že perovskia odumrie. Na jar ju môžete z času na čas prihnojiť kompostom alebo domácim hnojivom zo škrupín z vajec. Stačí ich rozdrviť a nasypať pod rastlinu.

Vaječné škrupiny nasypte okolo rastliny.
Foto: shutterstock/Timur Matahari

Redakcia vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Levanduľu môžete vysadiť v dvoch termínoch, ale buďte opatrní. V opačnom prípade neuvidíte ani jeden kvet

Ako a kedy prerezávať levanduľu po zime? Dodržiavajte pravidlo 1:3 – inak prídete o kvety

The post Zasaďte namiesto levandule. Rastie prakticky kdekoľvek a prežije sucho aj mrazy. Každý vám bude závidieť appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj