Skip to content
Menu
Menu

Zjedzte ovocie a zo šupiek pripravte „koktail“. Toto je najlepšie hnojivo pre rastliny

Prečítať článok

24.5.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Tomasz Klejdysz).

Máj je ideálny mesiac na to, aby sme záhradné rastliny trochu povzbudili. Nezáleží na tom, či pestujete kvety alebo zeleninu, oplatí sa im dodať potrebné minerály. Organické „koktaily“ pre vaše rastliny si môžete pripraviť sami doma. Ako si vyrobiť vlastné hnojivo?

Ako hnojiť rastliny ekologický?
Foto: shutterstock/Tomasz Klejdysz

V súčasnosti sa čoraz viac ľudí zaujíma o ekologické alternatívy k chemickým výrobkom, najmä pokiaľ ide o starostlivosť o rastliny. Jedným z takýchto riešení je domáce hnojivo, ktoré nám umožňuje vyživovať naše rastliny prirodzene a udržateľne. Pomocou jednoduchých ingrediencií, ktoré máme k dispozícii doma, môžeme vytvoriť účinné „koktaily“, ktoré nielen podporia zdravý rast zeleniny alebo kvetov, ale aj minimalizujú negatívny vplyv na životné prostredie.

Tekutá výživa pre vaše rastliny. Zistite, ako si vyrobiť vlastné hnojivo za pár okamihov

Šupky z dvoch granátových jabĺk skrývajú množstvo živín, ktoré môžete úspešne využiť na výrobu hnojiva pre svoje plodiny.
Foto: shutterstock/Zaibis

Ste milovníkom granátových jabĺk a pestujete záhradu? Jeho šupky už nikdy nevyhodíte do odpadu. Tieto zdanlivo nechcené zvyšky ovocia skrývajú množstvo živín, ktoré môžete úspešne využiť na výrobu hnojiva pre svoje plodiny. Do mixéra vložte šupky z dvoch granátových jabĺk, pridajte pár jadierok a zalejte jeden a pol šálky vody. Rozmixujte, kým nevznikne hustá pena, a spojte ju s vodou v pomere 1:10. Týmto hnojivom zalievajte rastliny raz za tri týždne a určite si všimnete pozitívne účinky. Takýto domáci „koktail“ môžete použiť na podporu rastu paradajok, brokolice, papriky, kapusty, jedlých byliniek a ruží.

Ako hnojiť rastliny ekologický? Hnojivo z ovocia je pre naše plodiny skutočnou záchranou

Hnojivo z pomarančových šupiek obohatí pôdu o dusík.
Foto: shutterstock/New Africa

Zelená zelenina často potrebuje obohatiť pôdu o dusík. Aby sme ružičkovému kelu, cuketám alebo uhorkám poskytli dobré podmienky na rast, oplatí sa im dopriať hnojivo z pomarančových šupiek. Pripravte si 6 pomarančových šupiek a rozmixujte ich s neúplným pohárom vody. Získanú zmes zmiešajte s vodou v pomere 1:1 a rastliny zalievajte každých 7 týždňov.

Zdravé hnojivo pre zeleninu si môžete pripraviť aj z jablkových šupiek a kávy. Šupky z kilogramu ovocia dobre vysušte (dobre sa na to hodí sušička na huby), pridajte lyžicu mletej kávy a rozomeľte na prášok. Rozmiešajte ho v 2 šálkach vody a výslednou kvapalinou hnojte svoje rastliny každých 6 týždňov.

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

5 sekúnd a ani cent. To stačí na výrobu trikrát viac paradajok. Nestihnete zbierať!

Uchváti vôňou a zaujme fialovou farbou. Ako zasadiť levanduľu, aby mala efekt priamo z Provensálska?

The post Zjedzte ovocie a zo šupiek pripravte „koktail“. Toto je najlepšie hnojivo pre rastliny appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj