Skip to content
Menu
Menu

Žlté listy na paradajkách a uhorkách? Vieme, ako ich odstrániť

Prečítať článok

21.6.2024 Redakcia Vášeň v tebe (Foto: shutterstock/Jean Faucett).

Príčiny žltnutia listov paradajok a uhoriek sú rôzne, od hlbokých problémov v rastline až po nedostatok slnečného svetla. Žlté listy sú zvyčajne spôsobené problémami, ako je príliš veľa alebo príliš málo vody, nedostatok slnečného svetla, nedostatok živín v pôde a dokonca aj škodcovia.

Čo spôsobuje žlté listy na paradajkách a uhorkách?
Foto: shutterstock/Jean Faucett

Rastliny majú často žltnúce listy, čo sa dá vo väčšine prípadov ľahko odstrániť. Keď si všimnete žltnutie, vykonajte niekoľko úprav, aby ste pomohli rastline zotaviť sa. Tu nájdete informácie o tom, čo treba hľadať a ako problém odstrániť.

Príliš veľa vody môže poškodiť paradajky a uhorky. To sa však dá napraviť

Príliš veľa vody zvyčajne spôsobuje žltnutie listov paradajok, zatiaľ čo príliš málo vody zvyčajne spôsobuje vysychanie alebo krehnutie listov. Rastliny paradajok potrebujú aspoň 100 ml vody týždenne zo zrážok alebo zalievania. Zalievanie by sa malo vykonávať pomaly, aby rastliny vytvorili hlboké korene. Ak je pôda okolo koreňového systému zhutnená, mala by sa prevzdušniť. Prevzdušnenie sa dá ľahko vykonať pomocou záhradných hrablí a pridaním mulča.

Paradajky potrebujú aspoň 100 ml vody za týždeň.
Foto: shutterstock/vertinio

Spálenie hnojivom môže spôsobiť zožltnutie listov a stoniek a dokonca aj plodov. Dávajte si pozor

Príliš veľké množstvo hnojiva môže spôsobiť spálenie z hnojiva, čo vedie k zožltnutiu listov. Spálenie hnojivom sa dá liečiť prepláchnutím rastliny vodou. Toto ošetrenie je účinné najmä v prípade rastlín pestovaných v nádobách. Zalievajte dôkladne, až kým voda nevytečie z odtokových otvorov, aby ste vypláchli nahromadené soli a prebytočné hnojivo.

Prašivá pleseň je hlavnou príčinou žltých a chorých listov zeleniny a kvetov

Múčnatka je choroba listov, ktorá spôsobuje žlté škvrny na listoch v korunách rastlín kedykoľvek počas ich vývoja, ale najčastejšie sa vyskytuje v čase zrelosti. Účinné bývajú fungicídy obsahujúce síru alebo meď, ale aj biologické prípravky. Hľadajte biologické prípravky obsahujúce sezamový, rozmarínový alebo tymianový olej alebo hydrogenuhličitan draselný ako účinnú zložku.

Ďalší problém, ktorý spôsobuje žltnutie listov je múčnatka.
Foto: shutterstock/S.O.E

Redakcia Vášeň v tebe.

Súvisiace články:

Namiesto toho, aby ste ho vyhodili do odpadu, vyrobte z nej hnojivo. Paradajky budú mimoriadne šťavnaté a bude sa im dariť

Dlho som bojoval s plesňou. Zvíťazili nad ňou domáce prostriedky mojej matky

The post Žlté listy na paradajkách a uhorkách? Vieme, ako ich odstrániť appeared first on Vášeň v tebe.

Zdroj