Životný príbeh Prešovčanky Bibiány sa na prvý pohľad zdá taký všedný, ako sú mnohé iné, ale predsa je niečím neobyčajný. Vzdelávala sa, dozrievala a pocítila silu pomáhať iným. Prešla dlhú cestu, čerpala skúsenosti a dnes je schopná deliť sa s nimi aj s inými ľuďmi. Pomáhať tým, ktorí sú schopní a ochotní pomoc prijať, aby sa ich kvalita života zmenila.
Už v detstve si všímala dary prírody, byliny a keďže mala mala v rodine dobré zázemie, rozvíjala svoju prirodzenú zvedavosť, neskrývala emócie a tešila sa z každého nového poznatku. Ako sama hovorí, počúvala svoju intuíciu, viedol ju zrak, čuch a všetky zmysly, ktoré určovali jej dynamiku života.
Lenže život nikdy nie je priamočiary a ideálny. Aj pani Bibiánu ovplyvňovali spoločenské podmienky, škola, rodina, študentské, osobné aj pracovné skúsenosti. „Moju cestu pretkávali križovatky, prekážky, zastavenia, prehodnocovania. Tým asi prechádza každý človek. Pracovala som v projekcii, v kvetinárstve, v manažmente, ale neuspokojovalo ma to. Firmy vznikali, zanikali a ja som mala pocit, že sa nehýbem z miesta, nikam nenapredujem. No a v roku 2011 som prijala rozhodnutie. Preorientovala som sa na prácu opatrovateľky,“ hovorí o sebe Bibiána Orlovská.
V tom čase nepochybovala, že jej to zmení život. Urobila si opatrovateľský kurz, absolvovala praktické vzdelávanie v zariadení pre seniorov a jej prvé pôsobisko bolo v istej rodine v Rakúsku. „Opatrovanie, osobná asistencia v domácnosti klienta je priama a osobná skúsenosť, ktorá sa nedá nájsť na ulici. Tu prichádza konfrontácia, keď sa stretáva človek s človekom a vymieňajú si informácie. Moja prirodzená zvedavosť mi pomohla vcítiť sa do života iných ľudí a reagovať na ich potreby, rozhodovať sa, ale aj predpokladať vývoj udalostí. No a pri tom všetko ostať predovšetkým človekom ochotným rozvíjať aj ľudské hodnoty. Zrazu som si uvedomila, že je to náročná práca, ale vystihuje moju podstatu,“ popisuje svoje prvé skúsenosti pani Bibiána.
Ako môže zmeniť život strava?
Po desiatich rokoch práce so seniormi v ľahších aj ťažších zdravotných situáciách, môže pani Bibiána bilancovať. Načerpala množstvo skúseností, vyrovnávala sa aj s ťažkými chvíľami, vrátane tých, keď svoje dve deti, ktoré ju tiež potrebovali, musela nechať doma, ale nikdy to nevzdala. Svoju práce nebrala formálne a v každej rodine sa snažila urobiť aj čosi naviac. Napríklad naštudovať si, čo by konkrétnej klientke mohlo pomôcť. Začalo to celkom nevinne. Stravou.
„ V Rakúsku som sa len ťažko prispôsobovala stravovacím návykom, či skôr zlozvykom v rodinách. Dehydrované polievky, mäsové výrobky, chlieb s marmeládou. Žiadne výživové hodnoty. Nechceli na tom nič zmeniť a ja som sa musela prispôsobiť. Vo Švajčiarsku som mala viac šťastia. Dali mi voľnú ruku a do jedálnička som mohla zaradiť veľa zeleniny, ovocia a jedlá s nutričnými hodnotami. Moja 90-ročná klientka zrazu nadobudla energiu a novú chuť do života. Presvedčila som sa, že kvalitná strava je to dôležitá v každom veku,“ hovorí Bibiána.
Etapa samoštúdia
Keďže mala klientov s rôznymi zdravotnými ťažkosťami a nebola typ, ktorý urobí s nimi len nevyhnutné úkony, začala sa viac zaujímať o to, čo môže ich zdravotný stav zmeniť. Hľadala alternatívne zdroje informácií. To Bibiánu priviedlo k štúdiu východoindickej AjurVédy a vo voľnom čase absolvovala špeciálne kurzy pre ozdravovanie ľudského princípu tela, ducha a mysle. Potom sa posunula k štúdiu genetiky, epigenetiky a rôznym metód na hĺbkovú regeneráciu buniek. Venuje sa tomu už 12 rokov a so svojimi vedomosťami a skúsenosťami sa chce podeliť aj s inými ľuďmi.
Zaujalo vás to? Ak áno, postupne budeme publikovať poradňu Bibiány Orlovskej na riešenie rôznych zdravotných „neduhov“. Bez tradičných chemických liekov, ale so zapojením celej bytosti konkrétneho človeka, lebo každé telo je schopné uzdraviť sa samo, ak dostáva tú správnu podporu.
Anna Košuthová
Foto: archív Bibiány Orlovskej