Skip to content
Menu
Menu

Ako sa mladí karatisti popasovali s pandémiou?

Karate klub Junior Prešov je najväčším klubom na Slovensku. Trénujú deti už od troch rokov a zverenci trénerov majú za sebou viacero úspechov. Prinášame vám rozhovory s niektorými vybranými reprezentantmi juniorského klubu.

Kedy si začal s karate a čo ťa viedlo k tomuto športu?

Samuel Veverka:
Moja karate cesta začala v roku 2018 (9 rokov), kedy som bol na nábore na mojej základnej škole. Veľmi sa mi to zapáčilo a rozhodol som sa v tom pokračovať.

Soňa Bdžochová:
Karate sa venujem od svojich 8 rokov. Chcela som vyskúsať niečo nové, venovať sa športu, ktorý by ma bavil. Myslím, že to zatiaľ funguje a v karate sa mi aj celkom darí.

Veronika Jalowiczorová:
Pred dvoma rokmi sme z Popradu prestúpili do Prešova. Je to 80km, tak na tréningy chodíme 2 krát do týždňa a ostatné dni trénujeme doma s tatkom. Začala som sa zaujímať o tento šport už ako dvojročná v Poprade, keďže môj brat chodil na karate a motivoval ma. Ostalo mi to až doteraz.

Vieš nám povedať, tvoje najväčšie úspechy?

Samuel Veverka:
Jeden z mojích najväčších úspechov je 2. miesto na Majstrovstvách Slovenska, no za veľký úspech považujem aj 3. miesto na Slovenskom pohári dorastencov, Juniorov. V tomto období online súťaží počas pandémie covid19, je môj najväčší úspech 2. miesto v kumite na online súťaži MS ONLINE GOJU RYU 2021 a taktiež 1. miesto v prvom aj druhom kole žiackej ligy VUKABÚ A TAÚK.

Soňa Bdžochová:
Cením si každý úspech. Je to vždy dobrý pocit získať medailu. Najviac ma asi ale potešilo, že v poslednom ročníku 4 kolovej ŽIACKEJ LIGY, som získala prvenstvo v KATA (súborné cvičenie) a aj v KUMITE (športový zápas).

Veronika Jalowiczorová:
Je toho veľmi veľa od najlepšieho športovca klubu, víťaza ligy, Slovenského pohára, Majsterky Slovenska, Majsterky Moravy a Sliezska, Majsterky Európy Shito ryu, Najlepší športovec mesta Poprad a za rok 2020 som dostala ocenenie Ministerstva školstva za úspešnú reprezentáciu Slovenska na zahraničných súťažiach.

Športoval si aj počas pauzy, spôsobenej covid pandémiou?

Samuel Veverka:
Snažil som sa trénovať čo najviac no bolo pre mňa ťažké sa prinútiť cvičiť, keďže som nemal pri sebe svojich kamarátov z klubu. Prebiehali aj online tréningy, ktoré však neboli také naplňujúce ako normálne tréningy.

Soňa Bdžochová:
Aj počas pauzy spôsobenej covid pandémiou sme mali online tréningy, takže som športovala v podstate celý čas. Na online súťažiach, ktoré som absolvovala počas pandémie som dokonca získala niekoľko zlatých medailí, čo ma veľmi teší. Okrem toho som mala veľa pohybu aj mimo karate.

Veronika Jalowiczorová:
Na Slovenskú boli súťaže určité obdobie zrušené, no bolo niekoľko online súťaží, tak tých som sa zúčastňovala. Zúčastnila som sa aj pár súťaží v zahraničí, ktoré boli realizované prezenčnou formou, pričom som dosiahla super výsledky napríklad v Poľsku.

Bolo ťažké začať opäť trénovať po tak dlhej pauze?

Samuel Veverka:
Nástup bol ťažký asi pre každého z nás, lebo počas pandémie nebola možnosť trénovať, čo sa samozrejme ukázalo na mojej kondícii.

Soňa Bdžochová:
Keďže sa nám v karate klube venovali online, tak som obdobie pandémie nevnímala ako pauzu v tréningoch. Chýbal mi skôr osobný kontakt s kamarátmi a trénermi. Preto som sa veľmi tešila na  „live“ tréningy.

Veronika Jalowiczorová:
Keďže som doma trénovala s bratom a tatkom každý deň, tréning mi ako tak nechýbal. Chýbali mi najmä kamarátky z klubu.

Tvoje ciele v karate do budúcna a tvoje karate vzory?

Samuel Veverka:
Veľmi by som sa chcel stať majstrom Slovenska a taktiež získať nejaké umiestnenie na Majstrovstvách Európy. Mojim vzorom sú najmä tréneri, ktorí nás motivujú ich vlastnými úspechmi. Som veľmi vďačný za ich námahu a povzbudivé slová.

Soňa Bdžochová:
Čo sa týka mojich cieľov v karate do budúcna, verím, že sa zúčastním ešte množstva súťaží a získam ešte nejaké zlaté medaily nakoľko mám v Karate klube Junior Prešov dobrých trénerov, ktorí sú mojimi karate vzormi.

Veronika Jalowiczorová:
Asi ako každý športovec, ktorý súťaží, tak cieľom sú medailové umiestnenia na fórach ako Majstrovstvá Európy, Sveta a Olympijské hry. Môj vzor ženy je naša Slovenka, Inga Suchánková. Mala som s ňou možnosť trénovať na reprezentačnom kempe. Ja perfektná.

Ľubomír Čiernik
Karate klub Junior Prešov