Skip to content
Menu
Menu

Chýrny kanonier by mal osemdesiat

Skvelý hádzanár, chýrny kanonier Milan Briešťanský, by mal 13. októbra osemdesiat rokov. Rodák z Kremnice prišiel do Tatrana Prešov z Martina v roku 1962. V Tatrane na poste spojky hral v rokoch 1962 až 1972 a prežil v ňom najdlhšie a najúspešnejšie obdobie svojej hráčskej kariéry.

V zeleno-bielom drese sa pričinil o zisk dvoch titulov majstra Československa (1969, 1971), zahral si aj v semifinále Pohára majstrov európskych krajín. Päťkrát reprezentoval Československo. Na prvoligovej scéne odohral 170 zápasov a dal v nich 465 gólov. So svojimi spoluhráčmi – Anton Frolo, bratia Karol, Jozef a Andrej Lukošíkovci, Vlado Seruga, bratia Rudolf a Marián Horváthovci, bratia Vasiľ a Jozef Greňovci, Milan Murgoň, Jozef Matuščin, Ivan Kunay, Oskar Poliak, Ivan Eibl,  Vincent Lafko, Martin Gregor, Juraj Zavadinka – písal dejiny slávnej éry prešovskej mužskej hádzanej.

Milan Briešťanský bol pán hádzanár, chlap ako hora s neskutočnou strelou. Pamätníci spomínajú, že bolo pôžitkom sledovať jeho hru, mal jednu z najtvrdších striel nielen v Československu, ale aj v Európe.

Hádzanej ostal verný aj po skončení aktívnej hráčskej kariéry. Patril k oporám tímu internacionálov Tatrana Prešov, viac rokov pôsobil ako funkcionár v hádzanárskom klube a telovýchovnej jednote Tatran Prešov. V Krajskom útvare Slovenského združenia telesnej kultúry v Prešove bol ekonóm.

Majster športu Milan Briešťanský zomrel 22. decembra 2012 v Prešove.

(nšc)