Skip to content
Menu
Menu

Prešovský Fragaria cup oslavuje 20 rokov

Organizátori sa tešia záujmu tímov, mnohé budú na jubilejnom ročníku prvýkrát.

Jubilejný, v poradí už 20. ročník medzinárodného mládežníckeho futbalového turnaja otvorí letnú prázdninovú sezónu v Prešove v dňoch 1. až 5. júla 2022. Fragaria Cup sa stal počas doterajšej existencie jedným z najväčších a najvyhľadávanejších mládežníckych turnajov svojho druhu a získal si pevné miesto v kalendári futbalových turnajov mládeže v rámci Európy. Mesto Prešov opäť ožije futbalom a centrom diania bude Jazdecký areál.

Po pandemickej odmlke sa tu stretne viac ako 80 futbalových tímov z 12 krajín. Organizátor so svojim tímom chystajú oslavy a rôzne prekvapenia pre účastníkov. Okrúhly ročník jedného z najväčších a najúspešnejších podujatí v Prešove je pre nich zároveň príležitosťou na bilancovanie. V rozhovore si zaspomínal nielen na to, ako samotná idea vznikla, ale aj na najmasovejší ročník, najzaujímavejšie osobnosti, najnáročnejšie problémy a ich zdolávania. O tom, ako sa 20 rokov vyvíjal prešovský Fragaria cup sme sa porozprávali s Artúrom Benesom, otcom myšlienky a hlavným organizátorom.

Artúr Benes

Vráťme sa 20 rokov dozadu. Kedy a ako vznikla myšlienka usporiadať v Prešove takéto masové futbalové podujatie?

Začalo sa to obyčajnou rodičovskou láskou a výchovou. Môj syn preukázal talent na futbal a tak som s ním ako otec, ktorý ho chcel podporovať v pohybe a športe chodieval na tréningy do prešovského Tatrana. Práve tam sme sa stretli ako dobrá akčná partia rodičov. Chodievali sme s tými deväťročnými drobcami na zápasy a postupne aj do zahraničia na rôzne turnaje. Raz sme takto prišli do maďarského Egeru, kde hralo sto družstiev. Tam sa zrodila myšlienka: Prečo nezorganizovať niečo také aj u nás, v Prešove? Bola to super výzva, ktorej som sa chopil a hneď na ďalší rok sme usporiadali prvý turnaj u nás.

Aké to bolo? Aký bol začiatok? Predsa len, dovtedy ste boli v pozícii rodiča na tribúne.

Bolo to laické, ale tam, kde chýbali skúsenosti bol nadbytok nadšenia. Zrazu sme s malým tímom stvorili Fragaria cup. A hneď prvý rok sme na ňom mali 48 družstiev. Urobili sme to len pre jednu kategóriu, no postupne z roka na rok pribúdali ďalšie, až sme sa napokon dostali k pokrytiu všetkých mládežníckych kategórií od 8 do 15 rokov. Najskôr som pozbieral kontakty na trénerov rôznych zahraničných tímov, ktoré sme následne priamo oslovili. V našej firme sme našťastie všetci jazykovo zdatní, takže ani s komunikáciou nebol problém. Spočiatku som nahrádzal “milión” funkcií. Nemal som to ešte zažité a uchopené. Bol som rozhodca, ťahač čiar, bufetár, predseda organizačného výboru, šofér, sanitár, informátor, skrátka totálne nadšený rodič spolu s mojimi kolegami – priateľmi, našimi manželkami, dedkami, babkami…bol to taký rodinno – priateľský aktivistický počin. Po prvom ročníku sme si spísali všetky “muchy”, odhodlaní to dotiahnuť do dokonalosti. Zistili sme, že je to veľmi príjemný formát, ktorý má brutálny potenciál oživiť Prešov aj z pohľadu cestovného ruchu a vzbudiť záujem zahraničia. To sa aj stalo. Počet každoročných účastníkov sa ustálil na približne 200. Od svojho vzniku navštívilo turnaj takmer 80 000 účastníkov, hráči a hráčky z celkovo 3382 tímov z 29 krajín Európy a Ázie.

Ako vznikol názov? Prečo Fragaria cup?

To má tiež svoju príbeh. Od začiatku som to chcel robiť dlhodobo a zaujať tým aj zahraničie. Takže som hľadal zaujímavý chytľavý názov, ktorý nebude len názvom pre názov, ale bude mať spojitosť s mestom. Dokonca som zašiel do múzea, aby som našiel nejaké spojenie z historického hľadiska a nakoniec mi z toho vyšla ako najlepšia a najsympatickejšia práve tá jahoda – po latinsky fragaria.

Takže potom sa to rozbehlo?

Áno, veľmi rýchlo. Už pri druhom ročníku sme vedeli, čo nás čaká a nabralo to spád. Medzinárodný futbalový turnaj mládeže v Prešove sa stal veľmi rýchlo populárnym a postupne sme rástli s počtom účastníkov aj krajín. Pri prvom ročníku sme sa snažili o to, aby si tie tímy so sebou domov priniesli zážitok z tohto mesta. Aby o tom každému rozprávali, že “boli sme tam a tam v Prešove a bolo super” a aby tým pádom namotivovali aj ďalšie tímy k nám o rok prísť.

A namotivovali?

Jasné. Dokonca sme si postupne vybudovali sieť športových agentov v jednotlivých krajinách, ktorí tam oslovovali možných účastníkov a robili nám dobré meno. Je to dosť sofistikovaný systém, ktorý sa nám osvedčil.

Spomínate si na to, ktorý ročník bol najsilnejší?

Áno, bolo to presne v polovici, pri desiatom ročníku. To bol účastnícky vrchol, ktorý tu bolo možné zvládnuť aj vzhľadom na ubytovacie kapacity Prešova. Mali sme tu 298 družstiev, čo bolo organizačne na hrane. Pre tých posledných prihlásených sme už naozaj prácne zháňali postele. Jedno z družstiev dokonca nocovalo v starom štadióne Tatrana Prešov. Testovali sme, koľko znesieme ako organizátori. Ono to totiž nie je iba otázkou hracích plôch, ale aj stravy a pitného režimu pre účastníkov, kyvadlovej dopravy, naplánovania samotných zápasov, fakultatívnych výletov, ubytovania, prenájmu ihrísk, komunikácie. Napríklad ak má každé družstvo čo i len jednu otázku, tak organizátor ich dostane 298. Nezdá sa to, ale musíte myslieť naozaj na všetko. Vtedy sa hralo na rôznych ihriskách v meste aj v okolitých obciach. Bola to úžasná športová spolupráca. A vtedy sme to už mali uchopené nielen ako organizátor, ale aj ako touroperátor. Riešili sme ubytovanie pre decká, pre trénerov, pre rodičov. Aby ste si dokázali predstaviť ten kolos, s 15-timi deťmi tu bežne pricestuje 30 až 40 rodičov. Všetkým sme zabezpečovali všetko. Od ubytovania až po balíčky výletov, logistiku, transfery, zľavový systém v spolupráci s miestnymi podnikateľmi. No a k tomu ešte oficiálny program, účinkujúcich, atď.

To znie dosť náročne. Ako sa taký turnaj organizuje? Chce to veľký tím?

Všetko je to o manažmente. Funguje to tak, že 10 mesiacov to spravuje jedna osoba.  Posiela pozvánky, rieši tie základné veci, komunikuje s každým potenciálnym záujemcom, ktorý sa ozve a vybavuje jeho požiadavky. Aby ste tomu rozumeli, každý ich má iné. Niekto chce bývať čo najlacnejšie, iný chce štvorhviezdičkový hotel. Plus komunikujem s rôznymi headlinermi. Mali sme tu napríklad FC Liverpool, FC Villarreal, tímy z Holandska, anglický tím Crystal Palace, Spartak Moskva, Dynamo Kyjev a ďalších. Dva mesiace pred samotným konaním sa chopí práce tím 10-tich ľudí a mesiac pred samotným Fragaria cup-om ich už maká 50 až 100. Je to nastavené na maximálnu efektivitu.

Z akej najvzdialenejšej krajiny ste mali družstvo na Fragaria cup-e?

No mali sme tu aj trochu exotiky. Najexotickejšie družstvo bolo z Filipín. S nimi sa mi spája aj veľmi milá príhoda. Keď sa vrátili domov, vo filipínskej národnej televízii v hlavných správach bola reportáž o tom, že sa ich futbalisti vrátili z Európy, z Prešova zo svetového futbalového turnaja Fragaria cup. Vtedy sme boli milým spôsobom ocenení, na chvíľu tak trochu svetoví a vnímal som to ako poctu pre nás všetkých.

Fragaria získala za tých 20 rokov okrem tohto symbolického aj reálne ocenenia, však?

Áno, získali sme Opálové zrnko mesta Prešov, cenu predsedu Prešovského samosprávneho kraja a aj ocenenie UEFA za najlepšie mládežnícke podujatie. To si samozrejme veľmi vážim. Všimli si nás nielen v zahraničí, ale aj doma. Prišli tu aj prezidenti futbalového zväzu ako čestní hostia, ministri a rôzne osobnosti, vrátane našich futbalových reprezentantov. Jeden rok napríklad odovzdával ceny Laco Pavlovič. Ale najväčším ocenením je pre mňa aj tak vždy spätná väzba od ľudí z mesta a atmosféra, ktorá tu počas dní konania Fragarie panuje. Cukrárne sú plné, mesto je plné, zmrzlinárne sú plné, Obchodníci hovoria o lepšom obrate, penzióny sú takmer obsadené. Takto si predstavujem aktívny cestovný ruch. Počúvam to aj od bežných ľudí, ktorí sú radi, že mesto žije a je plné zahraničiných detí a rodičov, ktorí ho vo voľnom čase medzi zápasmi objavujú.

Takéto podujatia vždy znamenajú aj nejaké problémy alebo výzvy ktoré treba riešiť. S akými ste sa napríklad stretli?

Každý ročník je svojský. Vždy sa objavia iné problémy iného charakteru. Napríklad našim najväčším nepriateľom je počasie. Stačí jedna búrka kvôli ktorej musíme prerušiť zápasy a prekladať ich. Následne prevážať tímy z miesta na miesto, meniť celý rozpis kyvadlovej dopravy. Je to nesmierne organizačne náročné. Práve preto sme to poňali ako výzvu a v priebehu rokov vyvinuli aj mobilnú aplikáciu, ktorá pomáha účastníkom dostať sa okamžite ku všetkým informáciám a prípadným zmenám, týkajúcim sa turnaja. Majú v nej všetky časové rozpisy, aktuálne výsledky, mapy s jednotlivými ihriskami, informácie o doprave, ubytovaniach, turistických atrakciách, dokonca aj podnikoch, aktivitách a zľavách v Prešove. Prepojili sme to s podnikateľskou sférou. Je potrebné si uvedomiť nielen športovú, ale aj tú druhú stránku veci, ktorá je pozitívna pre mesto. Títo, väčšinou zahraniční návštevníci sem prídu na niekoľko dní. Potrebujú sa ubytovať, chcú sa najesť, stráviť nejakým zaujímavým spôsobom voľný čas, minúť tu nejaké peniaze, niečo si odtiaľ odniesť domov. My sa im všemožne snažíme spríjemniť ich pobyt a popasovať sa s každým problémom, ktorý môže nastať.

Ktorý ročník bol pre vás najkrajší alebo najzapamätateľnejší?

Každý má niečo do seba, ale v roku 2016, keď tu bolo družstvo FC Liverpool tu bola taká iná, sviatočnejšia, profesionálnejšia atmosféra. Tribúny boli plné, hoci to boli len 11 ročné deti, nie A mužstvo.

Vrátim sa úplne na začiatok k synovi. Bol na začiatku celého toho príbehu. Pomáha vám s organizácitou Fragaria cup aj dnes?

Syn je dnes profesionálny športovec. Hral vo viacerých krajinách. Futbal ho stále baví. Popri tom  buduje nové športové odvetvie na Slovensku a to teqball. Samozrejme stále, keď je čas pomáha nám s Fragariou aj organizačne.

Ako bude vyzerať 20-ty ročník? Predsa len, dva roky sa Fragaria cup nekonal kvôli pandémii. Aká je situácia dnes?

40% účastníkov sme vždy mali z východnej Európy, to znamená aj z Ukrajiny, Ruska, Bieloruska – čo sú dnes priami aktéri vojenského konfliktu. Máme napríklad prihlásených 12 tímov z Ukrajiny. Netušíme ale ako to s nimi dopadne a či napokon prídu, pretože ich tréneri majú problém dostať sa cez hranice. Po pandémii nám takto zasiahla do Fragarie žiaľ aj vojna. Aktuálna situácia je zlá a som nesmierne rád, že aj napriek všetkému negatívnemu máme prihlásených takmer 100 tímov a z toho množstvo nových, ktoré tu nikdy neboli. Pre mňa je to po posledných dvoch rokoch priam zázrak. Verím, že si všetci, tak účastníci, ako aj prešovskí fanúšikovia tento ročník užijú. V jazdeckom areáli, ktorý sme počas tých rokov pretvorili zo zanedbaného kúta na univerzálny športovo-kultúrny areál sa v roku 2022 môžu tešiť aj na kopec ďalších podujatí, ku ktorým sme sa po pandémii vrátili. Počas Fragarie tu bude pre účastníkvo umiestnené call centrum, ktoré im poskytne všetky informácie ohľadne turnaja, vrátane online výsledkového servisu a harmonogramu zápasov, taktiež FUN zóna s občerstvením, workshopmi, predajom reklamných predmetov a rôznymi atrakciami pre nich aj pre návštevníkov a divákov turnaja.

Foto: V. Zamborský