Skip to content
Menu
Menu

Spomienka na kladivársku legendu

Jozef Bicák by mal sedemdesiatpäť

Jozef Bicák, rodák z Veľkého Šariša, ktorý sa stal prešovskou kladivárskou legendou, by mal 4. marca sedemdesiatpäť rokov. Hral hokej, futbal i hádzanú, vynikol však v atletike, ktorá sa stala súčasťou jeho života. Súťažil za Lokomotívu Prešov, atletický oddiel TJ Slávia UPJŠ a TJ Slávia Prešovská univerzita.

Začínal v guliarskom sektore, v Prešove vytvoril slovenský rekord v kategórii žiakov 14,57 m. V dorasteneckom veku sa dal na hod kladivom. Ako mladší dorastenec bol československým rekordérom výkonom 55,12 m, v kategórii staršieho dorastu utvoril v roku 1965 československý rekord výkonom 57,20 m. V európskych rebríčkoch v hode kladivom mu patrilo miesto v prvej desiatke.

Vynikal zanietenosťou a húževnatosťou na tréningoch i pretekoch, sám si urobil kladivársky kruh, aby mohol nerušene trénovať. Na preteky prichádzal aj dve, tri hodiny pred ich začiatkom, aby sa na ne dobre pripravil. Mal rád i atletické súťaže družstiev, neskôr si obľúbil slovenské a prešovské atletické veteraniády. O hode kladivom a svojich výkonoch vždy živo a pútavo debatoval. V hode kladivom je stále platný jeho rekord Prešovského okresu. Vytvoril ho v roku 1966 výkonom 54,30 m.

Pri príležitosti veľkošarišského milénia 2000 získal Cenu mesta Veľký Šariš v kategórii atléti – atlétky.

Jozef Bicák zomrel 20. novembra 2011. Každoročná prešovská atletická veteraniáda je aj jeho memoriálom.

(jac)