Skip to content
Menu
Menu

B. Gröhling: Pracujeme na riešení testovania tak, aby boli letné tábory pre všetky deti

Epidemiologický tím povolil fungovanie letných táborov. Podmienkou je však PCR test. Ak by to mala byť prekážka, pre ktorú by sa ich veľké množstvo detí a žiakov nemohlo zúčastniť, ministerstvo je pripravené konzultovať to.

Riešením by mohli byť antigénové testy alebo preplatenie PCR testov pre tých, ktorí oň požiadajú. Vyhlásil to v posledný deň pracovného výjazdu minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.

Šéf rezortu školstva v uplynulých troch dňoch navštívil školy v Želiezovciach, Šahách, Dolnej Strehovej, Čebovciach, Veľkom Krtíši, Modrom Kameni aj v Lučenci. Práve v poslednom meste spolu primátorkou Alexandrou Pivkovou zvolili neštandardný spôsob prepravy medzi jednotlivými školami. 

„Som rád, že počas tohto pracovného výjazdu sme si pripomenuli aj Európsky deň bicyklov.  Aj takýmto spôsobom chcem dať signál školám a verejnosti, že pohyb je dôležitý, obzvlášť po pandémii,“ zdôraznil Gröhling. O potrebe rozvinúť šport medzi deťmi už diskutoval aj s rezortným kolegom z ministerstva dopravy Andrejom Doležalom.

Športové aktivity v prírode si môžu deti a žiaci užiť aj počas letných prázdnin v táboroch. Tie epidemiologický tím povolil, ak sa dieťa/žiak dá otestovať PCR testom. „Situáciu som konzultoval s epidemiologickým tímom aj ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským. Mojou iniciatívou je, aby sa buď spravil ústupok vo forme antigénových testov alebo by sa testy preplácali tam, kde o to požiadajú,“ priblížil šéf rezortu školstva.

Zároveň pripomenul, že chce čo najviac umožniť deťom a mladým ľuďom sa stretávať, myslieť sa však musí aj na bezpečný septembrový návrat státisícov žiakov do školských lavíc.

Okrem riešenia bezpečnostnej situácie od nového školského roka plánuje rezort školstva pod jeho vedením podporiť aj úroveň kvality vzdelávania prostredníctvom podporných profesií. „Podporujeme vytváranie inkluzívnych tímov a vnímame potrebu posilnenia asistentov, špeciálnych pedagógov, logopédov či iných odborníkov na školách,“ uzavrel minister školstva.

Zdroj: MŠVVaŠ