Skip to content
Menu
Menu

Kraje môžu využívať nový elektronický systém na objednávanie chronicky chorých

Prečítať článok

Župy majú k dispozícii úplne nový a hlavne spoľahlivý elektronický systém objednávania pacientov s vážnymi diagnózami na očkovanie proti covidu-19. Dôvera ho vyvinula s cieľom pomôcť samosprávam napĺňať kapacity ich očkovacích centier a tiež pacientom so závažnými chorobami dostať sa k očkovaniu čo najskôr.

Po tom, ako svoj elektronický systém úspešne vyskúšala v spolupráci s Bratislavským samosprávnym krajom, ponúkla ho dnes aj všetkým ostatným VÚC. „Táto spolupráca má poukázať na fakt, že pri očkovaní je okrem veku dôležité prihliadať aj na zdravotný stav pacientov. Je v našom záujme chrániť tých najzraniteľnejších,“ vysvetlil generálny riaditeľ Dôvery Martin Kultan.

Dôvera vie svojím systémom pokryť tisícky pacientov vo všetkých VÚC bez toho, aby ich obvolávala telefónom. Ten využíva iba v prípadoch, keď jej poistenci nemajú e-mail alebo si nevedia termín „vyklikať“ sami.

Rozbieha sa spolupráca s nemocnicami

Pri kontaktovaní svojich poistencov s ponukou na očkovanie využíva rovnaký zoznam diagnóz, aký obsahuje vyhláška Ministerstva zdravotníctva SR a ktorý bol pôvodne aj súčasťou Národnej stratégie očkovania proti covidu-19. Ide o onkologické ochorenia, vážne choroby dýchacích orgánov, srdca a ciev, zlyhávanie obličiek, stavy po transplantáciách, či poruchy imunity a ďalšie.

„Obzvlášť nás potešilo, že v Dôvere už mali pripravené riešenie, ktorým dokázali zautomatizovať napĺňanie zoznamov náhradníkov,“ reagoval Tomáš Szalay, lekár Bratislavského samosprávneho kraja.

Ako prví dostali od Dôvery pozvánku na očkovanie pacienti so sklerózou multiplex vo veku do 70 rokov. Najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa momentálne pozýva už aj pacientov s inými závažnými ochoreniami, pričom o druhu použitej vakcíny rozhoduje lekár.

„Objednávkový systém, ktorý ponúkame našim poistencom, je doplnkom k štátnemu objednávkovému systému. Ak pacient odmietne náš systém, môže využiť štátny,“ zdôraznil Martin Kultan.

Elektronický systém umožňuje záujemcom nielen zaregistrovať sa na očkovanie, ale napríklad aj informovať poisťovňu, že najskôr sa chcú poradiť so svojím lekárom, pričom ich poisťovňa bude opäť kontaktovať neskôr. Takisto jej môžu dať vedieť, že majú záujem o inú vakcínu.

Branislav Cehlárik