Skip to content
Menu
Menu

Aktivisti dnes zablokujú dopravu v smere z Prešova do Svidníka

(ako) – Aktivisti z Občianskeho združenia Lepší Prešov ešte na začiatku roka zorganizovali masovú petíciu na urýchlenie dostavby rýchlostnej cesty R4 k hraniciam s Poľskom. Stretli sa aj s ministrom dopravy, ale procesy sa odvtedy nepohli dopredu. Zvolili preto cestu nátlaku a zorganizovali na piatkové popoludnie zablokovanie dopravy na pol hodiny. Pripojí sa k nim 17 obcí z celého regiónu až po hraničný priechod s Poľskom vo Vyšnom Komárniku.

Blokáda bude v špičke o 14. hodine, čo znamená zdržanie pre vodičov aj spoje MHD. Aktivisti chcú upozorniť na fakt, že riešenie dopravnej situácie je urgentné, nedá sa odkladať a získať čo najväčšiu podporu verejnosti. Tentoraz to má trvať pol hodiny, ale nevylučujú ani 24-hodinovú blokádu dopravy.

Z rovnakého dôvodu to urobili aj v roku 2017.

„Je to výstražný protest, aby si vláda uvedomila, že východ nemôžu naďalej diskriminovať. Pokiaľ vláda neprijme požiadavky, budeme každé dva týždne zvyšovať interval blokácie o jednu hodinu,“ zdôraznil predseda občianskeho združenia Jozef Baran.

V Prešove plánujú blokovať dopravu  v časti Nižná Šebastová, na štvorprúdovej ceste pri nákupnom stredisku. Obracajú sa tak s apelom na ministerstvo dopravy, ktoré žiadajú o urýchlené vyhlásenie súťaže na druhú etapu R4 a predloženie harmonogramu výstavby celej rýchlostnej cesty.

Minister dopravy Andrej Doležal síce chápe aktivistov aj zástupcov samospráv, ale tvrdí, že procesy prípravy stavby sa nedajú urýchliť a on nemôže podľahnúť regionálnemu lobbingu.

Pripravte sa na meškanie spojov MHD 

Dopravný podnik mesta Prešov (DPMP) upozorňuje cestujúcich na možné meškanie mestskej hromadnej dopravy (MHD) na Vranovskej ulici z dôvodu pripravovaného protestného blokovania cesty, ale aj na dočasne skrátené trasy liniek č. 42 a č. 27.

Obmedzenie sa môže dotknúť primárne liniek č. 1, 7, 13, 21 a 28.

Pri cestovaní cez tento úsek odporúča dopravný podnik cestujúcim vyhradiť si dostatočnú časovú rezervu.

Chystajú sa však aj ďalšie dopravné obmedzenia. Z dôvodu stavebných prác na cestnej komunikácii na ulici Pod Wilec hôrkou bude v nedeľu 4. 7. premávať linka č. 42 v skrátenej trase po zastávku a zo zastávky Budovateľská. Zastávky MHD Pod Wilec hôrkou, Wilec hôrka, Kamenná baňa a Borkút v uvedený deň nebudú obsluhované.

V utorok 6. júla od 9.hodiny bude z dôvodu stavebných prác na cestnej komunikácii na Terchovskej ulici premávať linka č. 27 v skrátenej trase po zastávku a zo zastávky Slávičia. Zastávky MHD Ku Brezinám, Súľovská a Terchovská nebudú v uvedený deň obsluhované.

Pravý jazdný pás diaľnice D1 pri obci Ličartovce (okres Prešov) bude čiastočne obmedzený od 3.  do 7. júla. Informovala o tom Národná diaľničná spoločnosť na svojej internetovej stránke. Dôvodom je oprava vozovky krajnice a vonkajšieho jazdného pruhu. Dopravu budú viesť vo vnútornom jazdnom pruhu pravého jazdného pásu.

Ilustračné foto: Mária Dudová Bašistová