Skip to content
Menu
Menu

Cesta na ulici za Kalváriou je konečne zrekonštruovaná

Prečítať článok

(ako) – Cesta na ulici za Kalváriou bola roky predmetom neustálych sťažností. Bola totiž roky rozbitá a počas daždivých období sa po nej z lesov valilo bahno. To je už minulosť. Teraz je zrekonštruovaná a mesto ju odovzdalo obyvateľom do predbežného užívania.

Komunikácia prešla kompletnou rekonštrukciou. Pribudla tu nová dažďová kanalizácia, nový asfalt a moderné verejné osvetlenie. Aktuálne je ešte potrebné osadiť zvislé dopravné značenie. Rekonštrukcia cesty Za Kalváriou začala v decembri 2020 frézovaním starého povrchu vozovky.

„Súčasťou prác na ceste bola úplná rekonštrukcia dažďového potrubia, ktoré je dimenzované tak, aby odvádzalo dažďové zrážky z povrchu hlavnej a vedľajších vetiev komunikácie. Zrealizovalo sa taktiež nevyhnutné zvýšenie únosnosti zemného telesa cementovou vrstvou a drenáž zemného telesa, keďže pôvodná cesta túto nevyhnutnosť nemala,“ informoval hovorca mesta Vladimír Tomek.

Dodal, že v zemnom telese cestári umiestnili chráničky pre operátora, internetového providera a 34 stĺpov verejného osvetlenia. Taktiež boli osadené nové obrubníky a položený nový asfalt v celom profile v dĺžke 1 138 metrov..

„Som rada, že sa nám podarilo úspešne ukončiť všetky práce na ulici Za Kalváriou. Išlo o náročnú rekonštrukciu, ktorá bola združenou investíciou mesta Prešov a Národnej diaľničnej spoločnosti. Nakoľko cesta je veľmi úzka, práce si vyžiadali aj množstvo obmedzení, a preto sa chcem obyvateľom z tejto lokality poďakovať za trpezlivosť. Verím, že s výsledkom budú všetci spokojní a nová cesta bude ľuďom slúžiť dlhé roky,“ uviedla primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Rekonštrukciu urobila Správa a údržba komunikácií mesta Prešov. Radnica zo svojich zdrojov prispela sumou 634- tisíc eur s DPH. Kompletná modernizácia osvetlenia stála 77 -tisíc eur s DPH. Asfalt na ceste položila NDS, a. s. na vlastné náklady, čo bolo súčasťou dlhodobej dohody.

Rekonštrukcia cesty sa realizovala v čase, keď už táto komunikácia nebola potrebná pre stavbu diaľničného obchvatu, konkrétne objektov pred tunelom. Ukončenie prác však ovplyvnilo aj časové a kapacitné skoordinovanie sa s NDS.

Foto: presov.sk