Skip to content
Menu
Menu

Cestári v prešovskej župe sú na zimu pripravení

Prečítať článok

(ako) – Pre cestárov Správy a údržby ciest Prešovského samosprávneho kraja (SÚC PSK) zimná sezóna oficiálne odštartovala 1. novembra. Sú na ňu pripravení po materiálnej i technickej stránke. Zaviedli tiež novinku a tou je zriadenie centrálnej dispečerskej služby pre celý kraj.

Cestári sa v tejto zimnej sezóne musia postarať o 108 zásahových okruhov. Podľa informácie referentky z odboru komunikácie na prešovskej župe Ivany Ondriovej, nasadených bude 107 posypových vozidiel a jeden traktor s radlicou pre Levočskú horu.

„V rámci kraja je pripravených desať rezervných sypačov. SÚC PSK má zazmluvnených ďalších deväť nových sypačov, ktoré by mohli byť cestárom k dispozícii začiatkom budúceho roku,“ uviedla Ondriová.

Z posypového materiálu je pre zimnú údržbu pripravených približne 42-tisíc ton kameniva a 11-tisíc ton posypovej soli. To predstavuje zhruba 80 percent kapacity skladových zásob. Pokiaľ zhoršené počasie neprinesie zvýšenie spotreby soli, do konca roka by mala byť jej kapacita 100 percent.

Pomôcť by mala dispečerská služba

Novinkou v tejto zimnej sezóne je centrálna dispečersko-spravodajská služba, ktorá má uľahčiť vodičom jazdu v nepriaznivom počasí. Na tú sa môžu užívatelia cestných komunikácií obrátiť v prípade problémov s ich zjazdnosťou.

Centrálny dispečing SÚC PSK funguje na jednotnom telefónom čísle 0800 500 222, ktoré je určené  pre celý kraj. Po novom tak už vodiči a občania nemusia volať na jednotlivé regionálne oblasti ako doposiaľ. Z dispečingu budú prepojení na konkrétnu oblasť, odkiaľ sa do terénu vyšle potrebná technika.

Dispečing monitoruje situáciu na základe informácií o predpovedi počasia a údajov z meteostaníc, kamier a informačných panelov, ktoré sú namontované na cestách II. a III. triedy. Tie prinášajú údaje o aktuálnej teplote vozovky, teplote vzduchu, stave povrchu vozovky, smere a rýchlosti vetra i vlhkosti vzduchu.

Správa a údržba ciest PSK počas zimy realizuje údržbu na vyše 3 000 kilometroch ciest. Z toho pre Slovenskú správu ciest na vyše 650 kilometrov ciest I. triedy. V prípade komunikácií II. a III. triedy, ktoré má vo vlastnej správe, ide o takmer 2 400 kilometrov. Udržiavať bude aj vyše sedem kilometrov rýchlostných ciest a účelové komunikácie v dĺžke viac ako štyri kilometre.