Skip to content
Menu
Menu

Delňa je pripravená na letnú sezónu

(ako) – Vodná nádrž v areáli prírodného kúpaliska Delňa je už kompletne napustená vodou. Už v týchto horúcich dňoch areál využíva množstvo návštevníkov, hoci kúpalisko ešte nie je oficiálne otvorené. Chýba ešte potvrdenie hygienikov, že voda je zdravotne nezávadná a schválenie prevádzkového poriadku. Tohtoročnou novinkou bude aquazorbing.

Letá sezóna na Delni oficiálne začne začiatkom júla. Dovtedy je vstup do areálu bez poplatku a kúpanie na vlastnú zodpovednosť. Upozorňujú na to informačné tabule.

V uplynulých týždňoch sme kompletne vyčistili a vydezinfikovali dno vodnej nádrže a zrealizovali sme všetky potrebné opatrenia, aby bolo možné využívať vodnú plochu na kúpanie v zdravotne nezávadnej vode. Tá prešla procesom hygienizácie s využitím osvedčenej technológie, ktorú sme prvýkrát vyskúšali už v roku 2016,“ informoval hovorca mesta Vladimír Tomek.

Hovorca dodal, že návštevníci sa môžu tento rok tešiť aj na zaujímavú novinku v podobe aquazorbingu na vode.

V súlade s aktuálne platnými opatreniami je maximálna možná kapacita areálu 3 300 návštevníkov. Prípadné ďalšie pandemické obmedzenia budú závisieť od aktuálnej situácie v prešovskom okrese.

Ako sa Delňa menila:

2016: Pilotne bola požitá technológia, vďaka ktorej bola voda v Delni po rokoch hygienicky nezávadná.

2017: Na prítoku do nádrže bola vybudovaná technológia na čistenie vody, vrátane prípojky elektrickej energie k úpravni vody, okrem toho bola upravená sedimentačná nádrž Rusalky (systém sedimentácie vyzrážaných nečistôt), v časti vodnej nádrže bol vybudovaný gabiónový polkruh (sústredila sa jačmenná slama, kde sa očkovali baktérie na stabilizáciu vody a ochranu pred riasami a sinicami), po napustení nádrže bolo ešte komplexnejšie očkovanie vody v nádrži baktériami.

2018: Zrekonštruovali a dobudovali sa nové toalety v areáli kúpaliska, okrem toho boli vybudované nové rozvodov vody, kanalizácie a elektriny.

2019 – 2020: V areáli pribudlo nové plážové ihrisko na volejbal a hádzanú – keď sa nehrá zápas, ihrisko slúži na hru pre deti. Areál bol zabezpečený kamerovým systémom a bezplatnými wi-fi pripojeniím pre všetkých návštevníkov. Okrem toho bola zrenovovaná prvá časť plážového chodníka. V oprave sa ešte bude pokračovať. Stromy sú orezané a zeleň upravená.

Foto: presov.sk, pk