Skip to content
Menu
Menu

Do Kirovohradskej oblasti na Ukrajine odviezli humanitárnu pomoc

(pv) – Finančná správa je od začiatku vypuknutia vojnového konfliktu na Ukrajine v prvej línii. Okrem plnenia služobných úloh na hranici pomohla zasiahnutým občanom v susednej krajine aj finančne. Príslušníci a zamestnanci finančnej správy vyzbierali interne 13 400 eur, ktoré boli následne darované Maltézskej pomoci Slovensko na nákup humanitárnej pomoci. Charitatívna organizácia, ktorá ľuďom zasiahnutým vojnou pomáha už od jej vypuknutia, túto sumu navýšila a spolu s finančnou správou doviezla humanitárnu pomoc v hodnote takmer 25 tisíc eur do Kirovohradskej oblasti na Ukrajine.

Príslušníkom finančnej správy a zamestnancom nie je ľahostajná situácia, v ktorej sa nachádzajú ľudia postihnutí vojnovým konfliktom na Ukrajine. Dôkazom toho je zbierka, v rámci ktorej finančná správa vyzbierala 13 400 eur. „Som hrdý a vďačný za kolegov, ktorí nie raz preukázali svoju ľudskosť a neváhajú pomôcť aj nad rámec svojich služobných úloh. Teší ma, že sme aj týmto spôsobom mohli pomôcť ľuďom, ktorí to aktuálne veľmi potrebujú,“ uviedol prezident finančnej správy Jiří Žežulka.

Vyzbieranú čiastku finančná správa darovala Maltézskej pomoci Slovensko. Táto organizácia poskytuje pomoc ľuďom unikajúcim pred vojnou na Ukrajine priamo na hraničnom priechode Vyšné Nemecké, prevádzkuje ubytovacie zariadenia pre ukrajinské matky s deťmi a zabezpečuje pravidelný transport humanitárnej pomoci na Ukrajinu.

Maltézska pomoc vyzbieranú sumu navýšila na 25 tisíc eur a z týchto prostriedkov boli nakúpené generátory, potraviny, ošatenie, hygienické a dezinfekčné prostriedky, deky, spacie vaky a matrace. Humanitárna pomoc bola 12. decembra 2022 doručená do obce Petrove v Kirovohradskej oblasti. V spolupráci s Generálnym konzulátom SR v Užhorode bude rozdistribuovaná medzi 1 250 presídlencov z najpostihnutejších oblastí Ukrajiny (z toho 350 detí) a medzi ďalších ľudí v núdzi. Prezident finančnej správy poďakoval občianskemu združeniu ako aj Generálnemu konzulátu SR v Užhorode za rýchle doručenie pomoci na Ukrajinu, ako aj doterajšiu spoluprácu.

„S finančnou správou úzko spolupracujeme na hraničnom priechode Vyšné Nemecké už od druhého dňa od vypuknutia vojny na Ukrajine. Tešíme sa, že sme túto spoluprácu mohli rozšíriť aj na pomoc priamo na Ukrajine,“ uviedol prezident Maltézskej pomoci Slovensko Július Brichta. „Vďaka spolupráci s pánom Pavlom Pánisom, generálnym konzulom SR v Užhorode a miestnymi samosprávami vieme adresne pomôcť viac ako tisícke ľudí v núdzi,“ doplnil Brichta.

Pomoc finančnej správy a Maltézskej pomoci ocenil aj Pavol Pánis, generálny konzul SR v Užhorode.  „Rád by som poďakoval finančnej správe, pánovi prezidentovi Žežulkovi a Maltézskej pomoci Slovensko, pánovi prezidentovi Brichtovi, že ich organizácie veľmi rýchlo reagujú na potreby našich ukrajinských priateľov. Humanitárna pomoc bude doručená ľuďom, ktorí ju potrebujú, a tým, ktorí sa nemohli dostať z postihnutých oblastí. Veľmi by som si prial, aby sme takto o rok mohli pomáhať nášmu susedovi v mieri,“doplnil Pánis.   

Foto: Finančná správa