Skip to content
Menu
Menu

Dominanty Prešova sa 15. októbra zafarbia naružovo

Ružový Október verejnosti, no najmä ženám, intenzívne pripomína dôležitosť prevencie pred vznikom rakoviny prsníka. 15. októbra sa preto budova historickej radnice, Vodárenská veža i Caraffova väznica v Prešove zahalia do ružovej farby.

Tohtoročná kampaň dostala názov „Zdravý život pre zdravé prsia“ (Healthy Lifestyle for Breast Health) a ženám má pripomínať, že zdravý životný štýl, fyzická aktivita, udržiavanie vhodnej telesnej hmotnosti, zdravá strava a absolvovanie skríningovej mamografie napomáhajú ochrane a udržaniu zdravia.

V tento deň ženy, ktoré prekonali rakovinu prsníka, odkazujú všetkým ženám Slovenska, že rakovina prsníka je choroba ako každá iná, dá sa liečiť aj vyliečiť, ak je zistená včas. Vtedy je malá a nevytvára metastázy. Takú rakovinu vie zistiť skríningová mamografia. Je bezplatná raz za dva roky pre ženy vo veku 50-69 rokov.

Jednou z podporných aktivít Ružového októbra je aj nasvietenie dominánt v slovenských mestách naružovo. V Prešove sa do tejto farby v piatok 15. októbra 2021, počas celoeurópskeho Dňa pre zdravé prsia, po zotmení zahalí budova historickej radnice, Vodárenská veža a Caraffova väznica.

Celoeurópsky Deň pre zdravé prsia (Breast Health Day) sa koná každoročne v 47 krajinách. Jeho iniciátorom je medzinárodné združenie žien, ktoré prekonali rakovinu prsníka Europa Donna International, ktorá informuje ženy všetkých vekových kategórií o potrebe predchádzania onkologickému ochoreniu, ako aj včasného zistenia výskytu rakoviny prsníka skríningom.

Na Slovensku každoročne zomrie v priemere 300 žien na rakovinu prsníka zbytočne, pretože pravidelne neabsolvujú skríningové mamografické vyšetrenie, ktoré je schopné odhaliť toto ochorenie včas, kedy sa dá veľmi dobre liečiť.

Plošný štátom garantovaný skríning môže zachrániť mnoho životov, ak ho ženy využijú a absolvujú skríningovú mamografiu na preverených skríningových mamografických pracoviskách. Zdravotné poisťovne pozývajú ženy vo veku 50-69 rokov na skríningové vyšetrenie mamografom. Ide o nesmierne dôležitú aktívnu prevenciu zo strany štátu a zdravotných poisťovní.

Zdroj: presov.sk