Skip to content
Menu
Menu

Eurobarometer: Aktuálny postoj Európanov a Slovákov k očkovaniu proti COVID-19

Až 68 % Slovákov a 64 % Európanov súhlasí s tvrdením, že očkovanie je nástrojom, ktorý pomôže ukončiť pandémiu. Vyplýva to z výsledkov najnovšieho rýchleho prieskumu Eurobarometra 484. „Postoje k očkovaniu“, ktorého sa v máji zúčastnilo viac ako 26 tisíc Európanov z 27 členských krajín.

Takmer polovica, z tisíc slovenských respondentov patrí do skupiny ľudí, ktorí už sú zaočkovaní alebo sa chcú dať zaočkovať niekedy počas roku 2021. Eurobarometer analyzoval aj jednotlivé postoje, prečo je v rámci EÚ krajín neochota ľudí dať sa zaočkovať.

Podľa výsledkov viac ako 6 z 10 z Európanov (63 %) si myslia, že vakcíny proti COVIDU- 19 neboli ešte dostatočne otestované, 57 % opýtaných sa bojí vedľajších účinkov týchto vakcín a 30 % opýtaných v EÚ pochybuje o ich účinnosti. Pričom 2 z 10 občanov EÚ všeobecne odmietajú akékoľvek očkovanie.

Prieskum sa pýtal respondentov aj na ich hodnotenie účinnosti vakcinačných stratégií. Podľa výsledkov je iba 26 % Slovákov spokojných s ich národnou očkovacou stratégiou. Slováci sú spokojnejší s tým, ako zvládli očkovaciu stratégiu inštitúcie EÚ – spokojných je 40 % opýtaných Slovákov.

Európska únia si kladie za cieľ starať sa o zdravie Európanov. Prezentuje vakcinačnú kampaň, zabezpečuje dodávky vakcín, ako aj schvaľovanie jednotlivých vakcín. Eurobarometer analyzoval, ako na Slovensku vnímajú pozíciu EÚ v rámci zabezpečovania vakcín proti COVIDU- 19. V priemere 66 % opýtaných Slovákov si myslí, že EÚ zohráva strategickú úlohu v rámci zabezpečovania vakcín proti COVID-19, zatiaľ čo 25 % opýtaných s tým nesúhlasí (EÚ 19 %).

Zdroj: Európska komisia