Skip to content
Menu
Menu

Kosci pokosili ručne školský dvor

Kosci v sobotu kosili športový areál v Základnej škole vo Veľkom Šariši v rámci podujatia Šariske kosače. Školský areál by sa mohol čoskoro zmeniť na multifunkčné ihrisko. Veľký Šariš je Európskym mestečkom športu 2021.

„Máme 14 ročník Šariskych kosačov, doteraz sme kosili len na hrade, robili sme rôzne súťaže, kde sme rozdeľovali úseky a kosilo sa na čas. Teraz sme sa rozhodli, že urobíme netradičné ďalšie ručné kosenie a to na školskom dvore. Nesúťažime, len kosíme koľko vládzeme. Kosíme pre to, aby sme urobili nejaký osoh pre trávu,” povedal Dušan Lukáč, organizátor a poslanec Mestského zastupiteľstva vo Veľkom Šariši.

Kosci kosili školský dvor. Zručné sú aj ženy.

Multifunkčné ihrisko

Areal Základnej školy prejde kompletnou rekonštrukciou. „Momentálne tento areál nie je zveľadený a práve týmto kosením sme chceli dať symbolickú bodku za súčasným stavom areálu. Verím, že čoskoro sa nám podarí urobiť projekt. Vznikne tartanová bežecká dráha, bude tu multifunkčné ihrisko, nové doskočisko a priestor tu nájdeme aj pre nový šport teqball. Ide o šport, ktorý kombinuje prvky futbalu i stolného tenisu. Je to šport, ktorý je výborným doplnkom pre futbalistov,” uviedol primátor mesta Veľký Šariš Viliam Kall (nez).

Areál prejde kompletnou obnovou. Plánovaná investícia je 200-tisíc eur.

Tento areál bude sprístupnený verejnosti aj športovým klubom. „Verím, že obnovením tohto areálu budeme pokračovať v rozvoji športu v meste a dotiahneme mládež ku športu,” dodal primátor.

Ide o investíciu za 200-tisíc eur. Mesto ráta s použitím aj externých zdrojov. „Podali sme dva projekty, ktoré by nám mali pomôcť so spolufinancovaním tohto projektu. Máme vysúťaženého doávateľa, čakáme už len na výsledky projektu. Ak by sa to podarilo, vieme začať s realizáciou už tohto roku, a ak aj nie, tak najneskôr v budúcom roku sa rekonštrukcia zrealizuje,” informoval V. Kall.

Trojročný kosec

Najmladším kosačom na podujatí bol trojročný Šimonko Takáč z Bretejoviec. Kosil už aj vlani, no až tento rok mu dali do rúk naozajstnú ostrú kosu. Na kosenie do Veľkého Šariša prišiel so svojou tetou Andreou (32). Ku koseniu ju dotiahol priateľ. „Kosím tri roky. Veľmi ma to baví, aj keď je to namáhavá činnosť. Mnoho ľudí kosí zle, pretože pri kosení je dôležitá rotácia celého tela, nielen rúk,” prezradila Andrea.

Šimonko Takáč má len tri roky, no s kosou už narábať vie.

„Som z gazdovského rodu. Keď som mal 10 rokov už sme s bratom kosili. Rodičia mi pripravili kosu, zabrúsili a už som kosil. Dedo bol starý, otec bol chorý. Bol som otrokom roboty. Keď bol môj brat na vojne, tak som musel kosiť ešte viac. Kosil som aj pre uja, ktorý nemal deti,” povedal Ján Očkovič (89), ktorý sa na koscov prišiel pozrieť a zaspomínať si na mladé časy.

Veronika Lazoríková