Skip to content
Menu
Menu

Kraj otvára očkovacie termíny pre deti aj bez registrácie

Prečítať článok

Prešovský samosprávny kraj v aktuálnom týždni pripravil pre záujemcov o očkovanie proti koronavírusu spolu až 25 očkovacích termínov, medzi inými aj tri termíny pre očkovanie detí vo vekovej kategórii 5-11 rokov. Po novom ich vakcináciu umožní tiež bez nutnosti registrácie. Kraj tým reaguje na zvýšený dopyt po detskej vakcíne, ktorý zo strany rodičov registruje v súvislosti s ohlásenou štvrtou vlnou pandémie spôsobenej variantom Omikron.

Prešovský samosprávny kraj očkuje v tomto týždni od pondelka 10. januára do nedele 16. januára nepretržite každý deň. Pre verejnosť pripravil 25 očkovacích termínov, z toho tri pre deti od 5 rokov. Už od pondelka 10. januára sa otvorili večerné termíny (15.00 – 19.00 hod.) v OC Eperia Prešov a OC Max Poprad, a to pre aplikáciu prvej, druhej i tretej dávky Pfizer/BioNTech.

K dispozícii sú v zmienenom čase až do piatka 14. januára. V utorok 11. januára vyrazili do terénu mobilné jednotky kraja, očkovali v Ždiari i Medzilaborciach, o deň neskôr v stredu 12. januára v Seniorcentre v Bardejove. V tomto pracovnom týždni tiež župa skoordinovala preočkovanie posilňovacou treťou dávkou v DSS Batizovce, DSS Tatranská Štrba i Seniorpark Spišská Bystré. Postupne k týmto očkovacím termínom od piatku 14. januára pribudne ďalších 15 víkendových.

Krajská samospráva umožní očkovanie proti ochoreniu COVID-19 v nákupných domoch, vo svojich veľkokapacitných očkovacích centrách, a tiež v Spišskej Starej Vsi, a to konkrétne už v piatok 14. januára vakcínou Pfizer/BioNTech.

Očkovanie detí vo vekovej skupine 5-11 rokov určenou vakcínou je na programe v piatok 14. januára. Umožnené bude v krajskom veľkokapacitnom očkovacom centre SOŠ technickej v Prešove, a to v čase medzi štrnástou a sedemnástou hodinou. V očkovaní detí bude PSK pokračovať i v sobotu 15. januára, a to vo VKOC Obchodnej akadémie v Humennom. Na tento účel vyčlenil očkovací čas od 15.00 do 16.00 hod.

V nedeľu 16. januára sa uskutoční vakcinácia detí od 5 do 11 rokov aj vo veľkokapacitnom centre SPŠ techniky a dizajnu v Poprade, a to v čase od 10:00 do 17.00 hod. Župa všetky zmienené očkovacie termín otvára i bez nutnosti registrácie v štátnej čakárni. Reaguje tak na zvýšený záujem o detskú vakcínu zo strany rodičov obávajúcich sa nástupu štvrtej vlny pandémie. Očkovanie detí prebieha za prítomnosti zákonného zástupcu alebo po predložení overeného splnomocnenia (vždy za prítomnosti dospelého), pričom dospelý sa na mieste preukazuje dokladom totožnosti a dieťa kartičkou poistenca.

V réžii PSK pokračuje najbližšiu sobotu a nedeľu aj vakcinácia od 18 rokov, a to jednak pre registrovaných i neregistrovaných záujemcov. V sobotu 15. januára bude realizovaná vo všetkých troch veľkokapacitných očkovacích centrách župy. V SOŠ technickej Prešov a SPŠ techniky a dizajnu Poprad vakcínou Pfizer/BioNTech v čase od 08.00 do 18.00 hod., v Prešove medzi desiatou a osemnástou hodinou navyše aj vakcínou Janssen, avšak v tomto prípade len pre registrovaných ľudí. Vo VKOC Humenné bude očkovanie realizované v rovnaký deň (15.1.) vakcínou Pfizer/BioNTech od ôsmej do šestnástej hodiny.

V sobotu 15. januára a nedeľu 16. januára je naplánované očkovanie vakcínami Pfizer/BioNTech i Janssen tiež v obchodných domoch OC Eperia Prešov a OC Max Poprad. V oba víkendové dni bude prebiehať v nezmenenom čase medzi desiatou a sedemnástou hodinou po registrácii aj na počkanie.

Aktuálne má PSK na svojom území stále monopol na očkovanie detí vo vekovej skupine 5-11 rokov. Od budúceho týždňa by sa však postupne mali začať otvárať očkovacie termíny tejto kategórie aj v jednotlivých nemocniciach v kraji.

Krajská samospráva pri organizovaní očkovania pripomína výhody registrácie či už cez štátnu čakáreň alebo svoj portál www.psk-ockovanie.sk . Je zárukou, že sa záujemca k vakcíne dostane, bude mu aplikovaná bez dlhého čakania a vyhne sa aj chybovosti pri spracovaní osobných údajov. Harmonogram aktuálneho očkovania je zverejnený na webovom sídle kraja.

Daša Jeleňová
hovorkyňa PSK