Skip to content
Menu
Menu

Krajskí poslanci schválili trojicu laureátov na Cenu PSK

Cenu PSK dostane herec, generálny vikár a lekár. Rozhodli o tom poslanci Prešovského samosprávneho kraja. Slávnostné udeľovanie cien sa uskutoční 14. decembra spoločne za rok 2021 a 2020.

Cenu PSK za rok 2021 dostane herec Ján Gallovič, Ľubomír Petrík z Prešovskej archieparchie a lekár Andrej Havrilla in memoriam. Rozhodli o tom krajskí poslanci na svojom pondelkovom (18.10.) online zasadnutí Zastupiteľstva Prešovského samosprávneho kraja (PSK).Trojicu ocenených vybrali spomedzi 18 návrhov.

Hercovi Jánovi Gallovičovi udelia cenu za osobitný prínos a reprezentáciu Prešovského kraja
v oblasti divadelnej a filmovej kultúry a umenia. Rodák z Popradu je divadelný a dabingový herec i spevák, ktorý je známy na Slovenku aj v zahraničí. Vlani oslávil životné jubileum 60 rokov.

Ján Gallovič. / Foto: Branislav Račko

Generálny vikár Ľubomír Petrík z Prešovskej archieparchie si prevezme Cenu PSK za mimoriadne nasadenie pri koordinácii príprav a priebehu návštevy pápeža Františka v Prešove. Celú udalosť zastrešoval ako hlavný koordinátor. Spoluprácu na takomto podujatí si vyskúšal už v roku 1995 pri návšteve Svätého Otca Jána Pavla II. v Prešove.

Generálny vikár Ľubomír Petrík. / Foto: Mária Dudová-Bašistová

Cenu PSK udelili poslanci aj lekárovi Andrejovi Havrillovi in memoriam za mimoriadne zásluhy o rozvoj rádiológie a za celoživotný osobný vklad pre rozvoj zdravotníctva v Prešovskom kraji. Rodák z Bardejova bol krajským poslancom (2001 – 2017) a pôsobil aj ako lekár kraja. Aktívne sa podieľal a spolupracoval na dôležitých zdravotníckych projektoch. V januári tohto roku zomrel.

Prešovský samosprávny kraj odovzdá ceny 14. decembra aj laureátom minulého ročníka, keďže kvôli pandemickým opatreniam sa odovzdávanie vlani nemohlo uskutočniť. Cenu PSK za rok 2020 si prevezmú akademický sochár Štefan Kovaľ, riaditeľ Vihorlatskej hvezdárne Igor Kudzej a lekár Marián Kríž. Okrem toho budú odovzdané aj Ceny predsedu PSK za oba ročníky. Laureátov vyberie prešovský župan.

Lea Heilová