Skip to content
Menu
Menu

Kúpte si jedinečnú eurobankovku s dizajnom tatranských štítov aj nových „električkozubačiek“

Fanúšikovia tatranských zubačiek si opäť môžu obohatiť svoju zbierku o ďalší zberateľský skvost. Pri príležitosti oficiálneho spustenia prevádzky na zrekonštruovanej ozubnicovej železnici (OŽ) novými švajčiarskymi hybridnými jednotkami spúšťa Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) predaj série nulových eurosuvenírových bankoviek so špeciálnou potlačou „Anniversary“ a dizajnom od grafického dizajnéra Pavla Fuksa, ktoré môžete mať doma aj vy.

Jedinečné bankovky s nominálnou hodnotou 0 eur zdobia tatranské štíty s novými hybridnými vozidlami, ktoré po 50 rokoch nahradili tie pôvodné a pre ZSSK ich vyrobila švajčiarska spoločnosť Stadler Bussnang AG. Nesú mená po piatich málo známych tatranských štítoch – Bradavica, Kostolík, Stredohrot, Ganek a Vysoká.

Predaj bankoviek, ktorý začne deň po spustení prevádzky na OŽ – 17. 2. 2022 – je pokračovaním minuloročnej dražby prvých 25 kusov bankoviek s najnižšími sériovými číslami a následnej druhej časti predaja prebiehajúcej v júni 2021. Za najvyššiu sumu sa vtedy vydražila bankovka so sériovým číslom 000001 a víťaz si ju kúpil za 70 eur. Jedna z bankoviek z dražby cestovala dokonca až do Bulharska, víťaz za ňu ponúkol 23 eur a išlo o číslo 000012.

Výťažok z dražby poputoval na podporu Slovenského horolezeckého spolku JAMES (SHS JAMES), ktorý minulý rok oslavoval jubilejných 100 rokov od založenia, združuje horolezcov, športových lezcov, skialpinistov a vysokohorských turistov na Slovensku a jednou z jeho úloh je prispievať k ochrane prírody. So SHS JAMES sme aj naďalej v kontakte v súvislosti s plánovaným rebrandom pôvodných vozidiel na TEŽ určených na modernizáciu a výbere vhodných vrcholov pre udržanie konceptu.

Súčasťou predaja budú aj USB kľúče v tvare jednotlivých hybridných súprav. USB kľúče sa budú dať kúpiť buď samostatne z každého druhu, alebo ako séria všetkých piatich „električkozubačiek“.

Zároveň obmedzujeme predaj bankoviek pre férový prístup na 2 ks/osoba, aby sa ušlo všetkým záujemcom.

Tomáš Kováč
hovorca ZSSK
Foto: ZSSK