Skip to content
Menu
Menu

Minister dopravy v liste vysvetlil primátorke dôvod presunu vlakov do Žiliny

Prečítať článok

(pv) – Primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová ešte v januári žiadala rezort dopravy o vysvetlenie dôvodu presunu niektorých vlakových jednotiek z Prešovského kraja. Vyslovila obavy, že sa tým zhorší kvalita železničnej dopravy v regióne. Minister dopravy Andrej Doležal zaslal na radnicu list, v ktorom uviedol, že dôvod presunu súvisí s rekonštrukciou uzla Žilina v rokoch 2021-2023.

Z regiónu Košíc a Prešova do Žiliny boli presunuté dve elektrické poschodové jednotky radu EPJ 671, pričom ako náhrada boli do Košíc premiestnené dve súpravy, teda 10 zmodernizovaných a klimatizovaných vozňov s príslušným vybavením.

„Uvedenými plánmi dislokácie nedochádza k zhoršeniu kvality železničnej dopravy v okolí Prešova, ale uvedené iba rešpektuje technické a technologické podmienky na zabezpečenie dopravnej obslužnosti Slovenska,“ uvádza sa v stanovisku ministra dopravy Andreja Doležala. Minister dopravy zároveň predstavil primátorke mesta Prešov aj plány do budúcna.

Plány do budúcna

„V najbližších rokoch sa pre Prešov a okolie počíta s dodávkou 17 nových moderných vozňov v hodnote 33 mil. eur a 35 zmodernizovaných klimatizovaných vozňov v hodnote 32 mil. eur, ktoré budú dodávané v rokoch 2021 – 2023 pre regionálnu dopravu v Prešovskom a Košickom kraji. V rozpätí rokov 2022 – 2024 príde na východné Slovensko 9 dvojsystémových elektrických ucelených jednotiek v hodnote 76 miliónov eur, kde je navyše možná opcia na ďalších 11 kusov,“ uvádza v liste minister.

Podľa neho po realizácii týchto plánov sa výrazne zlepší celkový komfort cestovania nielen v okolí Prešova, ale na celom východnom Slovensku.

Ilustračné foto: ZSSK