Skip to content
Menu
Menu

Očkovacie centrum v Bardejove neotvorili, nemali vakcíny

(ako) – Prešovská župa cez víkend neotvorila veľkokapacitné očkovacie centrum (VKOC) Bardejove tak, ako avizovala. Pribudnúť malo k už zabehnutým centrám v Prešove, Humennom, Poprade a Starej Ľubovni. Rezort zdravotníctva im totiž nedodal dostatok vakcín.

Na víkend a celý tento pracovný týždeň mali k dispozícii 5 029 vakcín z pôvodne očakávaných 10-tisíc očkovacích látok.

„Aktuálna dodávka vakcín od ministerstva je na úrovni 50% kapacity nami zriadených veľkokapacitných centier. Výsledkom je, že musíme redukovať tímy i očkovacie dni z doterajšieho dvojdňového víkendového režimu na jeden deň v sobotu. Znížená distribúcia nám neumožňuje otvoriť ani ďalšie centrum, ktoré sme plánovali spustiť už túto sobotu v Bardejove. Vnímam to ako veľký problém, že pre nedostatok vakcín nebudú využité kapacity našich centier, ktoré sme vytvorili z poverenia štátu s maximálnym úsilím a v záujme lepšej dostupnosti ľudí k očkovaniu. A to je na škodu veci,“ uviedol predseda PSK Milan Majerský a dodal, že krajská samospráva pôvodne avizovala otvorenie nového veľkokapacitného očkovacieho centra v telocvični župnej SPŠ technickej na Komenského ulici v Bardejove už pred dvomi týždňami.

Župy žiadajú viac kompetencií

Zabezpečenie dostatočného množstva vakcín pritom podľa predsedu kraja nie je jediným problémom, ktorý brzdí očkovací proces vo VKOC samosprávnych krajov.

„Našou snahou je prevziať viac kompetencií súvisiacich so správou registrácie na naše plecia. Záujem o očkovanie v našom kraji je evidentný, no evidujeme stále problémy s centrálnou registráciou  záujemcov o očkovanie.  Je potrebné v prvom rade nastaviť systém tak, aby bol otvorený pre všetkých, ktorí sa chcú očkovať, a teda aby bol bez vekovej bariéry. A, samozrejme, urobiť všetko preto, aby sme mali aj čím očkovať,“ povedal Milan Majerský.

Samosprávne kraje sa na rezort zdravotníctva už obrátili s novými požiadavkami na zefektívnenie očkovania. Konkrétne žiadajú viac kompetencií v správe rezervačného systému a v kontrole odosielania SMS správ. Navrhujú tiež úpravu vyhlášky tak, aby sa ako náhradníci mohli do databáz krajských samospráv prihlasovať ľudia z vybraných profesií bez ohľadu na vek.

„Župa už viac ako tri týždne prevádzkuje rezervačný systém pre náhradníkov v spolupráci s ambulantnými lekármi, ktorý nám funguje veľmi dobre  a máme ho osvedčený. Touto formou sme zaočkovali už okolo 1500  osôb. Veríme, že ak by sme dostali príležitosť nahradiť štátnu čakáreň, naši informatici v spolupráci s informatikmi z ostatných samosprávnych krajov by dokázali vyvinúť systém, ktorý by bol spoľahlivý a dokázal by napĺňať kapacity, ktoré máme pripravené,“ dodal vedúci odboru zdravotníctva Jozef Tekáč v súvislosti s požiadavkou na riešenie problémov s registračným systémom.

Vo VKOC kraja budú nasledujúce dni vakcinovať záujemcov o očkovanie od 40 do 59 rokov vakcínou od konzorcia AstraZeneca. Očkovanie v Starej Ľubovni, kde je alokovaných 700 vakcín, prebehne počas dvoch pracovných dní v utorok 20. apríla a v stredu 21. apríla.