Skip to content
Menu
Menu

Od spustenia trolejbusovej dopravy v Prešove uplynulo 60 rokov

V piatok 13.5.2022 si DPMP a mesto Prešov pripomenú 60. výročie prevádzky trolejbusov. Ide o významný míľnik v histórii prešovskej MHD, na ktorí si budú môcť zaspomínať aj cestujúci počas jazdy nostalgickej linky 60. Tá bude vypravená v sobotu 14.5.2022 popoludní. Záujemcov prevezie po Prešove trolejbus Škoda 14 TrM s číslom 123, ktorý je posledným zástupcom trolejbusov klasickej stavby.

Dátum 13. máj 2022 má pre naše mesto a Dopravný podnik mesta Prešov veľký význam. V tento deň, presne pred 60 rokmi, sa ulicami Prešova po prvý raz prehnali trolejbusy. Spustenie prevádzky trolejbusovej linky č. 1, ktorá dodnes premáva v nezmenenej trase, prilákalo stovky záujemcov. Slávnostná ceremónia sa uskutočnila na dnešnej Hlavnej ulici a pamätníci ešte dlho s úsmevom spomínali na veľkolepé oslavy v hoteli Dukla. Pozvaní hostia sa odviezli na ôsmich trolejbusoch typu Škoda 8 Tr a 9 Tr, ktoré sa neskôr stali neoddeliteľnou súčasťou Prešova.

V máji 1962 odštartovala v prešovskej mestskej doprave nová etapa – éra trolejbusov. Ďalšie desaťročia trolejbusovej doprave priali, pribudli kilometre nových tratí, prevádzka sa rozšírila na nové sídliská, postavené boli ďalšie 2 trakčné meniarne a s postupným technickým pokrokom sa menili aj vozidlá.

Trolejbusy 8 Tr a 9 Tr s odporovou reguláciou rozjazdu časom nahradili hranaté trolejbusy Škoda 14 Tr a 15 Tr, ktoré už mali tyristorovú výzbroj. Cestujúci si ich môžu pamätať najmä vďaka povestnému spievaniu, či kňučaniu pri rozbehu.

21. storočie prinieslo do sveta trolejbusov bezbariérovosť, klimatizáciu a ďalšie prvky, ktoré spríjemňujú a skvalitňujú prepravu. V období posledných mesiacov vypravujeme na všetkých našich trolejbusových linkách len nízkopodlažné trolejbusy, prioritne klimatizované. Úroveň dnešnej prevádzky sa už len ťažko porovnáva s tou, ktorú zažili naši rodičia, či starí rodičia. V sobotu 14. mája 2022 si však na špeciálnej nostalgickej linke 60 pripomenieme, aké bolo cestovanie pred érou „nízkej podlahy“.

Nostalgická trolejbusová linka 60

Pri príležitosti 60. výročia trolejbusovej prevádzky v Prešove vypravíme, v sobotu 14. mája 2022 popoludní, trolejbus Škoda 14 TrM s číslom 123 na nostalgickú linku 60. Tento trolejbus je aktuálne posledným zástupcom trolejbusov klasickej stavby v DPMP. Nostalgická linka 60 vykoná celkovo 3 obrátky, pričom postupne prejde úsekmi tratí v Nižnej Šebastovej, na Sídlisku III, na Solivare a na záver na Sekčove. Trasa je zvolená tak, aby trolejbus prešiel najvyťaženejšími úsekmi siete a mohol tak potešiť čo najviac záujemcov. Vzhľadom na rekonštrukciu mosta na Škultétyho ulici budú úseky na uliciach Obrancov mieru, 17. novembra a Budovateľskej vynechané.

Cestujúcich v trolejbuse upúta výstava fotografií, ktoré zachytávajú minulosť aj súčasnosť trolejbusovej dopravy v Prešove. V označovačoch bude možné označiť si pamätný cestovný lístok a pre našich najmenších fanúšikov bude prichystané malé prekvapenie. Preprava na nostalgickej linke 60 bude pre všetkých cestujúcich bezplatná. V prílohe je k dispozícii trasa a cestovný poriadok. Upozorňujeme, že časy odchodov sú orientačné. Cestovný poriadok je možné zobraziť aj po naskenovaní QR kódu na plagáte.

Zdroj: DPmP Prešov