Skip to content
Menu
Menu

PSK kampaňou Kraj ťa potrebuje mobilizuje ľudí k očkovaniu

Podpora z radov zdravotníkov, umelcov či športovcov, informačná aj online videokampaň, to všetko je súčasťou očkovacej akcie Prešovského samosprávneho kraja s názvom Kraj ťa potrebuje s cieľom motivovať ľudí k očkovaniu. Kraj kampaň spustil 6. decembra a nadviazal ňou na tzv. mobilizačnú akciu rezortu zdravotníctva.

Prešovský samosprávny kraj (PSK) sa v rámci svojej kampane „Kraj ťa potrebuje“ zameral na zintenzívnenie očkovania a informovanie o jeho dôležitosti. Od 6. decembra otvoril viac očkovacích termínov vo viacerých mestách a zaviedol režim celotýždňového očkovania v prešovskom a popradskom nákupnom dome.

Do kampane prešovskej župy sa zapojili mnohé výrazné osobnosti z kraja, a to jednak z radov odborníkov aj umeleckej oblasti. Podporu jej vyjadrili počas veľkej očkovacej akcie v OC Eperia 12. decembra symbolicky o 12.-ej hodine. V centre pozornosti pritom boli hlavne zdravotníci, lekári, sestry či záchranári, ktorí sú kľúčovými postavami v boji s pandémiou a pri očkovacej stratégii v réžii PSK.

„Chcem sa poďakovať  práve našim očkovacím tímom, ktorí v rámci celého Prešovského kraja vynakladajú už takmer rok úsilie pri očkovaní. Aktuálne už takmer 235-tisíc podaných dávok je vizitkou, že sme krajom, ktorí sa naozaj snaží čo najviac očkovať. Sme prakticky neustále v teréne, otvárame pre verejnosť čoraz viac očkovacích termínov, sme v obciach, nákupných domoch, ale aj denných stacionároch, prichádzame k imobilným. Za tým všetkým je vysoké nasadenie nielen našich ľudí, ale predovšetkým lekárov, sestier či záchranárov,“ vyjadril sa počas očkovacej akcie predseda PSK Milan Majerský.

Ako zároveň uviedol, práve zdravotnícky personál pomáha zachraňovať životy chorých, očkovať a celkovo prekonať pandémiu ochorenia COVID-19, a to častokrát na úkor času, ktorý by strávili so svojimi blízkymi.

Slová prešovského župana v nedeľu v Eperii doplnila prezidentka Slovenskej komory sestier a pôrodných asistentiek Iveta Lazorová, ktorá vyzdvihla dôležitosť sestier v rámci zdravotnej starostlivosti zvlášť v tomto období a význam takýchto kampaní. „Sú mnohí, ktorí neveria, že pandémia existuje a že očkovanie je prínosom pre ich zdravie. Tým odkazujeme, aby prišli do nemocníc pomôcť zdravotníkom ako dobrovoľníci, pretože toto je najlepší dôkaz toho, aké ťažké je starať sa o takýchto pacientov. My, zdravotníci, sme nikdy neboli konfrontovaní s takým množstvom utrpenia a úmrtí, ako teraz a zanecháva to na nás obrovské stopy,“ dodala.

Riaditeľ Ľubovnianskej nemocnice a podpredseda PSK Peter Bizovský konštatoval, že nemocnice na Slovensku si počas tretej vlny prešli “peklom”, ktoré sa začalo koncom septembra a stupňovalo sa v októbri a najmä v novembri. „Šťastím bolo práve to, že časť obyvateľov bola zaočkovaná, lebo pri nezaočkovanosti by kapacity kyslíkových lôžok, ako aj lôžok s umelou pľúcnou ventiláciou nestačili a mnohí ľudia by sa do nemocníc nedostali. No tá zaočkovanosť je stále

nízka. Aj my v nemocnici plynule očkujeme od októbra. Vedeli by sme otvoriť aj viac očkovacích tímov, sú však dni, keď sa k nám príde zaočkovať len šesťdesiat ľudí. Kapacity teda máme pripravené, ale chýba vôľa a rozum, ktorý by mal zvíťaziť nad nezmyslami na internete.“

Mobilizáciu očkovania v jednotlivých krajoch podporuje v tomto týždni aj Ministerstvo zdravotníctva SR národnou kampaňou Darujme si Vianoce. Podujatie v krajskom meste prišiel podporiť aj štátny tajomník MZ SR Kamil Száz, ale aj viacerí umelci. Boli medzi nimi herečka DJZ Veronika Husovská, líder kapely Komajota Martin Husovský, fotograf Ján Štovka či generálny manažér hádzanárov Tatran Prešov Miroslav Benický.

Prešovský samosprávny kraj počas akcie 12.12. verejne otvoril výstavu Sestry Prešovského kraja a predstavil svoje hlavné propagačné aktivity zamerané na zefektívnenie očkovania v kraji. A to bulletin, plagáty a online videokampaň, ktorú na svojej sociálnej sieti rozbieha v týždni od 13. decembra. Verejnosti sa počas nej budú prihovárať hudobníci, herci, zástupcovia oblasti športu, fotografi, ale aj zdravotníci.

Výsledkom prvého týždňa fungovania kampane od 6. do 12. decembra je 7 204 aplikovaných vakcín za sedem dní, z toho 1 419 podaných prvoočkovancom . Nárast počtu zaočkovaných oproti predchádzajúcemu týždňu stúpol až o takmer 62%.

Doplňujúce informácie:

Kraj od 6. do 12. decembra otvoril až 40 očkovacích termínov v piatich okresných mestách a sedemnástich obciach.

Konkrétne mobilné jednotky kraja vyočkovali za päť pracovných dní v obciach 447 proticovidových vakcín. V 203 prípadoch boli aplikované ich prvé dávky.

Od pondelka do piatku sa vo večernom režime očkovania v nákupných domoch podalo spolu 861 vakcín, a to 515 v OC Eperia Prešov a 346 v OC Max Poprad, pričom spolu 163 vakcín sa aplikovalo prvoočkovancom.

Cez víkend kraj očkoval až v dvanástich rôznych termínoch. Otvorené boli všetky tri veľkokapacitné očkovacie centrá v Prešove, Poprade a Humennom, kde sa spolu prioritne preočkovávalo treťou dávkou Pfizer/BioNTech. Spolu sa v nich vyočkovalo 4 229 vakcín, z toho bolo 232 jej prvých dávok.

Vakcinácia bola umožnená tiež v troch nákupných domoch, kde sa prišlo zaočkovať či preočkovať 1 253 ľudí, z ktorých 247 dostalo prvú dávku vakcíny. V OC Eperia Prešov sa aplikovalo za dva víkendové dni 621 vakcín, v OC Max Poprad 359 a v OC Hypka Bardejov 273 vakcín. Župa prišla s vakcínou v sobotu 11.12. taktiež do mesta Vranov nad Topľou, kde sa podalo 173 vakcín a  do Svitu, kam sa prišlo zaočkovať či preočkovať spolu 241 záujemcov.

Daša Jeleňová
hovorkyňa PSK